Uncategorised

Ogłoszenia

W związku z wytycznymi GIS wejście do placówki dla interesantów i rodziców uczniów szkoły jest ograniczone. W razie konieczności osobistego kontaktu prosimy o wcześniejsze umówienie się i telefon pod nr.: 32 211 21 00.


Uncategorised

2021/2022

Uczniowie klasy pierwszej biorą udział w Międzynarodowym Projekcie „Emocja” i właśnie w grudniu zakończyli drugi moduł zatytułowany „Wyobraźnia”. Na zajęciach z p. pedagog Dorotą i p. psycholog Magdą trenowali wyobraźnię i kreatywność tworząc w grupach niesamowite budowle z pianek sensorycznych. Uczniowie uczą się współpracy, sztuki szukania możliwości i rozwiązań, przestrzegania zasad grupowych oraz rozwijają inteligencję emocjonalną. Opr. D. piętka

 "Matmikołajki".
Dnia 6 grudnia w naszej szkole odbyły się Matmikołajki. Podczas przerw uczniowie rozwiązywali mikołajkowe zadania matematyczne. W nagrodę otrzymywali odznakę "pomocnika świętego Mikołaja" oraz czekoladkę. Chętni układali wielkie puzzle ze świętym Mikołajem oraz ozdabiali choinkę. Zabawy przygotowały pani Katarzyna Augustyn oraz Agnieszka Kalka. Opr. A. Kalka

W ramach obchodów 6 grudnia Samorząd Uczniowski wyszedł  z inicjatywą mikołajkowego stroju – korytarze zrobiły się kolorowe – dominował oczywiście kolor czerwony, a nieodłącznym dodatkiem była charakterystyczna czapka.

Rada Rodziców ufundowała słodki upominek, a na przerwach chętni mogli zabawić się w ramach „MatMikołajek”, rozwiązując zagadki matematyczne przygotowane przez panie A. Kalkę i K. Augustyn.

Świąteczne dekoracje na oknach i choinka powoli wprowadzają nas w atmosferę zbliżających się świąt. Czas ten przypomina nam także o potrzebujących – stąd udział naszej szkolnej społeczności w zorganizowanych akcjach charytatywnych SU – Górze Grosza oraz OSP w Rudołtowicach - zbiórce darów. Opr. S. Kościelny

MISTRZOSTWA SZKOŁY W SKAKANIU NA SKAKANCE

Dnia 6 grudnia w naszej szkole odbył się konkurs w skakaniu obunóż na skakance w dwóch kategoriach wiekowych dla klas I-III i IV-VIII. Celem zawodów było zachęcenie dzieci i młodzieży do systematycznego skakania i uświadomienie, że skoki na skakance to nie tylko zabawa, ale podnoszenie własnej sprawności fizycznej. Regularne ćwiczenia na skakance poprawiają koordynację ruchową, wzmacniają kondycję, gibkość ciała, sprawność stawów, ale przede wszystkim także świetny sposób na nudę w domu, na podwórku i w czasie przerwy w szkole.

Uczniowie zaprezentowali swoje możliwości skacząc obunóż w ciągu 30 sekund. Zwyciężył uczeń, który wykonał jak najwięcej skoków na skakance.

W klasach I-III

I miejsce zajęła AMELIA LAZAREK

II miejsce zajęła EWWLINA LUBIŃSKA

III miejsce zajął PAWEŁ PIŁATYK

W klasach IV-VIII

I miejsce zajęła ANTONINA SOLARSKA

II miejsce zajął TOMASZ WĘGRZYN

III miejsce zajęła ZOFIA KOŁOCZEK

Wszyscy uczniowie otrzymali pamiątkowe medale, a zwycięzcy puchar i dyplom.

Serdecznie gratulujemy i zachęcamy wszystkich uczniów do dalszego skakania.

Trenujmy dalej, by w następnym roku przystąpić ponownie do nowych konkurencji ze skakanką!
Zapraszamy! Opr. B. Włoch

 Ogólnopolski projekt: „Akcja Międzyszkolna Zimowa Kartka Sensoryczna” – uczniowie klasy trzeciej i szóstej naszej szkoły przygotowali zimowo – świąteczne kartki, które wysłaliśmy do 31 placówek (szkół, przedszkoli, ośrodków terapeutycznych) w całej Polsce. Celem akcji było propagowanie zwyczaju wysyłania kartek. Świąteczne kartki, które otrzymaliśmy można podziwiać na korytarzu szkoły. Opr. D. Piętka

  3 grudnia – Dzień Piżamy.

Dzień Piżamy w szkole to przede wszystkim dzień zwrócenia uwagi na zdrowie i empatię oraz solidarność z dziećmi ciężko chorymi. Dlaczego piżama? - ponieważ to standardowe ubranie chorych dzieci. Uczniowie tego dnia zadeklarowali swoje wsparcie poprzez udział w akcji charytatywnej zorganizowanej przez panią pedagog.  Opr. S. Kościelny

 23 listopada – wyjazd do Krakowa

Uczniowie klas VII i VIII odwiedzili Kraków, a celem wycieczki było poznanie kultury i tradycji mniejszości żydowskiej, nigdyś zamieszkującej jedną z dzielnic Krakowa – Kazimierz. Najpierw wzięli udział w warsztatach, podczas których poznali tradycje, obyczaje i codzienność żydowskich rodzin. Mogli skosztować także wypieków – tradycyjnej macy chałki i ciastek na święto świateł - Chanuka. Później udali się na spacer po dzielnicy żydowskiej. Ostatnim punktem było zwiedzanie muzeum w dawnej fabryce Oskara Schindlera. Tak o wystawie napisał  w liście  B. Zdrojewski – były Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a które oddają nasze nastroje w czasie wizyty w muzeum:

„…zainteresowane osoby, a takich, jestem pewien, nie zabraknie, będą mogły zagłębić się w czas miniony, czas okrutny, ale także – czas codziennego życia, które mimo wszystko toczyło się w okupowanym Krakowie. Prowadzeni przez autorów tej wyjątkowej wystawy, przejdziemy przez kolejne wojenne lata życia miasta od dnia jego zajęcia przez nazistów do wkroczenia Armii Czerwonej. Z racji miejsca, w jakim znajduje się oddział Muzeum, szczególne znaczenie zyskała część ekspozycji poświęcona Oskarowi Schindlerowi, właścicielowi Emailwarenfabrik, którego godnym pamięci poczynaniom tak wielu Żydów zawdzięczało ocalenie.
    Nowoczesny, korzystający z najnowszych trendów w muzealnictwie scenariusz wystawy, pozwoli przez chwilę dotknąć tamtej, szczęśliwie obcej dzisiejszym czasom rzeczywistości, nie pozostawiając nikogo obojętnym na ludzkie doświadczenia sprzed 70 lat.”. Opr. S. Kościelny

 15-19 listopada Dzień Czystego Powietrza Międzynarodowy Dzień Czystego Powietrza dla Błękitnego Nieba to druga edycja święta, ustanowionego przez ONZ w grudniu 2019 roku Jego celem jest podnoszenie świadomości społecznej i inicjowanie działań na rzecz poprawy jakości powietrza, które ma kluczowe znaczenie dla zdrowia ludzi i łagodzenia zmiany klimatu. Z okazji tegorocznej edycji, obchodzonej pod hasłem „Zdrowe Powietrze, Zdrowa Planeta” uczniowie przygotowali plakaty edukacyjne. Zanieczyszczenie powietrza ma znaczący wpływ na zdrowie ludzi. Zależność klimatu od jakości powietrza wynika z szeregu zależności. Zanieczyszczenie powietrza tworzą gazy i małe cząstki zwane aerozolami, które mają szkodliwy wpływ na ludzkie zdrowie, środowisko i klimat. Uczniowie w swoich pracach zwrócili uwagę na czynniki zanieczyszczające powietrze oraz możliwe sposoby walki z nimi.  Opr. S. Kościelny

 15-19 listopada – szkolne obchody Ogólnopolskiego Tygodnia Kariery. Tegoroczny tydzień przebiegał pod hasłem „Ekwiwalent za talent”. Tegoroczna edycja OTK spotkała się ponownie z dużym zainteresowaniem uczniów. Organizatorkami imprezy szkolnej były panie pedagog – K. Augustyn i D. Piętka oraz pani psycholog M. Bernatek. Na zajęciach z panią pedagog K. Augustyn każda z klas przygotowała plakat, będący fragmentem puzzli, które ozdobiły szkolny korytarz. Uczniowie wykazali się podczas zajęć kreatywnością i zaangażowaniem, a hasło „Sukces, to nie przypadek, to ciężka praca, wytrwałość, nauka, analiza, poświęcenie, marzenia, a przede wszystkim miłość do tego, co robisz” przekonuje, że każdy ma talent, który warto pielęgnować i rozwijać. Potwierdziły to także pokazy szkolnego „Mam talent”. Uczniowie zaprezentowali cały wachlarz umiejętności, pasji i zdolności – manualnych, tanecznych, sportowych, muzycznych, plastycznych, iluzjonistycznych i aktorskich. Jury, jak i wszyscy widzowie, byli pod ogromnym wrażeniem występów naszych uczniów. Nagrodzeni zostali wszyscy prezentujący talenty. W ramach akcji w czwartek 18.11.2021 r. odbyło się przygotowane przez naszą bibliotekarkę p. Elżbietę Konieczny spotkanie z p. Mieczysławem Bieńkiem – człowiekiem wielu talentów. 

18 listopada 2021 r. SPOTKANIE Z PODRÓŻNIKIEM I AUTOREM KSIĄŻEK – MIECZYSŁAWE BIEŃKIEM

        Bardzo się cieszymy, że zaproszenie do naszej szkoły przyjął pan Mieczysław Bieniek - niezwykły człowiek, któremu niestraszne są górskie przygody , upały tropików, czy niewygody hinduskich pociągów. Człowiek, który będąc już na emeryturze górniczej, zaczął realizować swoje marzenia poprzez podróże po całym świecie. Bardzo ciekawie i wciągająco opowiada o poznawaniu świata. Co więcej, swoje przygody potrafił w niezwykle humorystyczny sposób opisać w licznych książkach.

   Pan Mieczysław poprowadził u nas dwie prelekcje – dla klas młodszych (I-IV) oraz starszych (V-VIII), podczas których uczniowie mogli zobaczyć niesamowite krajobrazy Indii, Nepalu, Kazachstanu, czy Andów. Podróżnik zwracał uwagę na ludzi, których spotyka podczas swoich wędrówek. Mówi, że to oni są dla niego najważniejsi. Udowadnia, że z każdym człowiekiem: biednym, czy bogatym, muzułmanem, czy hindusem, mieszkańcem Afryki, czy Azji – da się zbudować pozytywne relacje – czasami porozumiewając się tylko „łamaną” angielszczyzną lub na migi. Najważniejsze jest to, żeby wychodzić do ludzi i CHCIEĆ się z nimi porozumieć.

Uczniowie poznali wiele zwyczajów i tradycji, panujących w etiopskich wioskach, czy wśród indonezyjskich plemion. Zobaczyli, że życie dzieci w różnych częściach świata wygląda nieraz zupełnie inaczej, niż u nich – w Polsce.  Uświadomili sobie też, że nieraz mimo trudnych warunków życia – można być szczęśliwym i uśmiechniętym.

    Podróżnik zachęcał do podążania za swoimi marzeniami. Udowadniał,  że jak się czegoś mocno pragnie, to nawet pozornie niemożliwe do zrealizowania plany – są w zasięgu ręki.

            Spotkanie było bardzo pouczające i otwierające naszej młodzieży oczy na niezwykły świat. Liczymy na to, że udało się rozbudzić w nich podróżnicze pasje i pragnienia.

            Po prelekcji chętni uczniowie mogli otrzymać autograf autora oraz zakupić jego książki. Opr. Elżbieta Konieczny

16 listopada – wyjazd do MDK w Czechowicach-DziedzicachCiesząca się popularnością od pokoleń seria książek o Mikołajku, stała się inspiracją dla twórców z Narodowego Teatru Edukacji z Wrocławia. Spektakl „Nasz Mikołajek”, na który udali się uczniowie klas IV-VI, uświadomił, że Mikołajek to każdy z nas. Czas spędzany z bliskimi, kolegami i koleżankami, przyjaźń to wartości, które są ważne bez względu na szerokość geograficzną i czas. Wspólna zabawa, wyobraźnia i współpraca czynią nas bogatymi na całe życie.  Opr. S. Kościelny

W dniach 11.10.2021 - 12.11.2021 r. w naszej szkole został zorganizowany przez p. logopedę Dorotę Piętka i p. Bożenę Ananicz, nauczycielkę plastyki I Gminny Konkurs Logopedyczno – Plastyczny „Rozkołysał wietrzyk drzewa”. Celem konkursu było upowszechnienie wiedzy logopedycznej i troska o poprawność językową oraz rozbudzenie kreatywności ucznia. Konkurs przygotowano dla uczniów, biorących udział w terapii logopedycznej. W konkursie wzięło udział 13 uczniów z trzech szkół podstawowych gminy Pszczyna. Komisja konkursowa wyróżniła następujące osoby, w dwóch kategoriach:

W kategorii klas pierwszych:

I miejsce: Artem Harnaham ze Szkoły Podstawowej nr 5 w Pszczynie

II miejsce: Patryk Jasiński ze Szkoły Podstawowej w Rudołtowicach

W kategorii klas drugiej i trzeciej:

I miejsce Nikodem Jeleń ze Szkoły Podstawowej w Rudołtowicach

I miejsce Mikołaj Jeleń ze Szkoły Podstawowej w Rudołtowicach

II miejsce Antonina Drzyzga ze Szkoły Podstawowej nr 5 w Pszczynie

II miejsce Iga Figołuszka ze Szkoły Podstawowej w Łące

III miejsce Dominik Maroszek ze Szkoły Podstawowej w Rudołtowicach

III miejsce Julia Madejczyk ze Szkoły Podstawowej w Rudołtowicach

Uczniowie otrzymali dyplomy i nagrody rzeczowe, dzięki którym będą mogli w dalszym ciągu ćwiczyć narządy artykulacyjne, a przy okazji świetnie się bawić. Wszystkim uczniom biorącym udział w konkursie serdecznie gratulujemy i dziękujemy. Już teraz zapraszamy do udziału w konkursie logopedycznym za rok. Opr. D. Piętka

Modele komórki roślinnej i zwierzęcej w wykonaniu uczniów klasy piątej

Uczniowie klasy V, w ramach dodatkowego zadania domowego z biologii, wykonali modele komórki roślinnej i zwierzęcej, wykazując się przy tym wielką kreatywnością. Piątoklasiści wykorzystali przeróżne materiały m. in. masę solną, plastelinę, modelinę, styropian, filc, papier, ozdoby np. koraliki. Praca nad modelami komórek była czasochłonna, ale z pewnością dzięki temu uczniowie łatwiej zrozumieją i zapamiętają skomplikowaną budowę komórek. Zapraszamy do galerii zdjęć. Opr. B. Kudala

 Dnia 10 listopada 2021 roku w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia z okazji Narodowego Święta Niepodległości. W nastrój upamiętniający dawne czasy wprowadzili nas uczniowie klasy II i III pod opieka pani Doroty Psik
i Aleksandry Szromek. Akademia miała na celu wzbudzenie refleksji na temat faktów historycznych i przybliżenie wydarzeń poprzedzających datę 11 listopada 1918 roku. Uczniowie recytowali wiersze i śpiewali pieśni patriotyczne, które pozwoliły zrozumieć rozterki i uczucia walczących o niepodległość. Uczennice pod opieką pani Bogusławy Włoch przygotowały piękny taniec z flagami. Nad oprawą muzyczną czuwała pani Ewa Danilewicz11 listopada jest lekcją patriotyzmu i historii. Warto pamiętać, że „Polska to taka kraina, która się w sercu zaczyna (…)”. Opr. A. Szromek

 8 listopada wyjazd integracyjny do Chlebowej chatyKlasy IV praz VI wraz z wychowawczyniami udały się na wyjazd integrujący do Górek Wielkich. Uczniowie wzięli udział  w warsztatach, podczas których poznali ciekawostki dotyczące życia codziennego w dawnej wsi. Dowiedzieli się, jak uprawiano zboża i wytwarzano mąkę, z której później pieczono chleb. Poznali tajniki wytwarzania masła oraz sera, a także wysłuchali prelekcji o pracowitych i niezwykle potrzebnych pszczołach. Sami również przygotowali przysmaki – ubijali masło i wytwarzali twarożek oraz piekli podpłomyki. Tak samodzielnie przygotowane drugie śniadanie wszystkim smakowało. Wyjazd był także ciekawą lekcją edukacji regionalnej.  Opr. S. Kościelny

Filipkowa akcja biegowa w październiku dla szkół!

27 października w naszej szkole miało miejsce niezwykłe wydarzenie. Uczniowie pod opieką Pań: Bogumiły Włoch, Elżbiety Konieczny i Magdaleny Bernatek, wzięli udział w biegu charytatywnym mającym na celu pomoc Filipkowi Cholewie z Jankowic, który zmaga się z ciężką chorobą. Wszyscy uczestnicy biegu wpłacali dobrowolny datek na zbiórkę, otrzymując w zamian profesjonalny numer startowy.

Zawodnicy z wielkim entuzjazmem i zapałem stawili się na starcie. Przed biegiem miała miejsce rozgrzewka i pogadanka z uczniami na temat zdrowotnych aspektów tej formy aktywności ruchowej. Wspólnie udało się pokonać dystans 3 km. Uczniowie wrócili do szkoły zmęczeni, ale uśmiechnięci bo wiedzieli, że swoją postawą i zaangażowaniem zrobili coś dobrego dla Filipka, ale także dla siebie. Taka postawa zasługuje na pochwałę i wzór godny do naśladowania. Bieganie, to najprostsza forma ruchu oraz rekreacji ruchowej, dlatego zachęcamy, aby uprawiać tą aktywność fizyczną jak najczęściej, angażując do tego całą rodzinę.

Bardzo dziękujemy Pani Dyrektor, rodzicom, uczniom i nauczycielom za włączenie się do akcji:) Opr. B. Włoch

 25 października w naszej szkole został zorganizowany kiermasz słodkości, którego dochód został przeznaczony na organizację akcji i imprez szkolnych takich jak np. Mam Talent. Serdecznie dziękujemy wszystkim nauczycielom, którzy upiekli babeczki i ciasta na kiermasz. Opr. D. Piętka

 20 października 2021 r. Wyjazd do teatru

Uczniowie klas I - III wybrali się do Miejskiego Domu Kultury w Czechowicach – Dziedzicach na przedstawienie pt. ,,Jaś i Małgosia” w wykonaniu aktorów Narodowego Teatru Edukacji im. A. Mickiewicza z Wrocławia. Dzięki pomysłowej scenografii, kolorowym kostiumom, wspaniałej muzyce oraz świetnej grze aktorów, dzieci przeniosły się w zaczarowany świat wyobraźni. Udział w spektaklu był wielkim przeżyciem i zapewne na długo pozostanie w pamięci naszych uczniów. Opr. D. Psik

 14 października 2021r. – Obchody Dnia Edukacji Narodowej i uroczystość pasowania na ucznia pierwszoklasistów.

W dniu rocznicy utworzenia Komisji Edukacji Narodowej, 14 października każdego roku, obchodzony jest Dzień Edukacji Narodowej. Dzień ten uznaje się za święto wszystkich pracowników oświaty i jest wolny od zajęć lekcyjnych. W naszej szkole świętujemy je podwójnie - obchodzimy Dzień  Edukacji Narodowej i uroczystość pasowania na ucznia pierwszoklasistów. Akademię swoją obecnością zaszczycili Burmistrz Pszczyny – p. Dariusz Skrobol, przedstawiciele Rady Rodziców – p. Maciej Solarski i p. Monika Kołoczek. Wśród zaproszonych gości byli Dyrekcja, nauczyciele i pracownicy SP w Rudołtowicach oraz rodzice pierwszoklasistów.

Tradycyjnie  w tym wyjątkowym dniu w poczet społeczności szkolnej uroczyście włączani zostają nasi najmłodsi koledzy – uczniowie I klasy. Akademię rozpoczął właśnie ich występ, przygotowany pod czujnym okiem wychowawczyni – p. Katarzyny Michniok-Hyła. Dzieci zaprezentowały montaż słowno-muzyczno-taneczny. Po nim nastąpiło ślubowanie, a następnie Pani Dyrektor i Pan Burmistrz dokonali uroczystego pasowania. Dzieci otrzymały pamiątkowe dyplomy, legitymacje szkolne oraz upominki od Burmistrza i Rady Rodziców.

Kolejnym punktem akademii był występ zespołu tanecznego, który zaprezentował układ przygotowany wraz z p. Bogumiłą Włoch. Później z montażem poetyckim z okazji Dnia Edukacji, przygotowanym z wychowawczynią p. Dorotą Górniok, wystąpili uczniowie klasy VII. Oprócz życzeń nauczyciele otrzymali upominki przygotowane przez uczniów – chmurki z życzeniami, kwiaty oraz cukierki z sentencjami. Opr. S.Kościelny

 11-15 października 2021r. Tydzień Zdrowia Psychicznego.

W dniu 10 października obchodzimy Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego. Święto to zostało ustanowione w 1992 roku przez Światową Federację Zdrowia Psychicznego. W naszej szkole, w związku z nim panie pedagożki K. Augustyn i D. Piętka oraz p. psycholog p. M. Bernatek przygotowały obchody Tygodnia Zdrowia Psychicznego. Każdego dnia chętni mogli wylosować „koniczynkę” – jej posiadacze mogli np. zapomnieć przyborów lub zadania bez konsekwencji. Panie przeprowadzały także spotkania w klasach. Uczniowie wspólnie zatańczyli układ do piosenki „Happy” oraz wzięli udział w #Happy Challenge – nagrywali w klasach fragmenty wspólnego filmiku. Opr. S.Kościelny

 11 października 2021 r. Drugie śniadanie

Drugoklasiści wykonali pyszne drugie śniadanie. Dzieci przyniosły do szkoły potrzebne produkty. Po umyciu rąk, przygotowaniu stanowiska, uczniowie zabrali się do pracy. Zadanie wszyscy wykonali świetnie. Kanapki nie tylko były smaczne, zdrowe, ale i pięknie ozdobione. Dzieci przy robieniu kanapek kształciły odpowiednie nawyki żywieniowe, rozwijały kreatywność, wyobraźnię oraz dbałość o higienę podczas sporządzania posiłków. Opr. D. Psik

 08 października 2021 -  Dzień otwartych koszar

Dzień otwartych koszar, połączony z obchodami święta 18 batalionu powietrznodesantowego, odbył się w piątek 8 października. W tym dniu, w koszarach w Bielsku-Białej czekały ciekawe atrakcje, wśród których znalazły się m.in. tor komandosa, ścianka wspinaczkowa czy pokazy żołnierskie. Oczywiście nie zabrakło również pokazów sprzętu wojskowego. Można było porozmawiać o wyposażeniu wojskowym czy posiedzieć w specjalnych wozach. To niezwykłe wydarzenie stało się udziałem klasy IV, VI oraz VIII , które odwiedziły jednostkę wojskową wraz ze swoimi wychowawczyniami. Największe emocje wzbudziły rozgrywki na torze komandosa i wspinaczka,  a każdy jej uczestnik otrzymał pamiątkowy dyplom super komandosa. Opr. S.Kościelny

Na początku października został zorganizowany przez doradcę zawodowego p. Dorotę Piętkę konkurs plastyczny „Kto pracuje w szkole”. Celem konkursu było zwrócenie uwagi na to, że w szkole oprócz nauczycieli pracuje wielu przedstawicieli takich zawodów jak np. sekretarz, pielęgniarka, sprzątaczka, konserwator. Uczniowie chętnie wzięli udział w konkursie, a jury nagrodziło wszystkich, którzy wykonali pracę.

 Na początku października uczniowie klas I-III brali udział w ogólnopolskiej akcji Wirusoochrona. W ostatnim czasie, kiedy zmagamy się z epidemią koronawirusa szczególną uwagę należy zwrócić na rolę higieny w profilaktyce chorób zakaźnych oraz na podnoszenie świadomości w zakresie podstawowych czynności higienicznych związanych z zabezpieczeniem przed zarażeniem, postępowaniem w przypadku zachorowania, jak również zmniejszeniem ryzyka powikłań. Akcja Wirusoochrona ma na celu przede wszystkim promocję zasad higieny osobistej wśród najmłodszych uczniów, w celu zapobiegania chorobom zakaźnym przenoszonym drogą kropelkową ze szczególnym uwzględnieniem profilaktyki koronawirusa i grypy, w tym: budowanie i wyrabianie wśród dzieci potrzeby i nawyków dbania o higienę rąk, nauczenie dzieci prawidłowego mycia rąk, zachęcenie i zwrócenie uwagi na rolę szczepień ochronnych jako najskuteczniejszej formy zapobiegania rozprzestrzenianiu się wielu chorób zakaźnych, zachęcenie dzieci do codziennej aktywności fizycznej i zdrowego odżywiania. Uczniowie uczestniczyli w zajęciach profilaktycznych z pedagogiem, na zajęciach lekcyjnych uczyli się prawidłowo myć ręce. Opr. Dorota Piętka

 30 września uczniowie klas 1-3 brali udział w warsztatach organizowanych przez Bajkowe Laboratorium pt. ”Kuchnia molekularna”. W czasie zajęć dzieci aktywnie uczestniczyły w tworzeniu lodów azotowych w wafelku z Różową Panterą, mroziły i rozbijały owoce, spożywały dymiące, „smocze” chrupki. Brały udział w eksperymentach dotyczących samo- pompujących i kurczących się balonów oraz zamrażaniu róż. Dowiedziały się co to takiego parowy gejzer z ciekłym azotem. Kuchnia molekularna to zabawa, a kulinarne eksperymentowanie z nią może pochłonąć każdego, kto przejawia ciekawość, pragnie zaskakiwać oraz tworzyć unikalne kompozycje smakowe. Warsztaty te, to mini - laboratorium w którym uczniowie wyczarowywali smaki kuszące oryginalnością. Bardzo podobały się  uczniom.  Dziękujemy organizatorom za przyjazd oraz ciekawe przeżycia. Opr. Aleksandra Szromek

30 września 2021r. Szkolne obchody Dnia Chłopaka.

Samorząd Uczniowski przygotował w ramach obchodów tego miłego święta drobne upominki dla wszystkich chłopców. Koleżanki złożyły życzenia i wręczyły plakietki „Super Chłopaka” oraz cukierki. Również w klasach dziewczęta nie zapominały o swoich kolegach i zrobiły im miłe niespodzianki. Opr. S.Kościelny

 28 września 2021 r. – Zajęcia ekologiczne – Stworki - Potworki

Uczniowie klasy II brali udział w zajęciach „Przedmioty z odzysku”. Uczniowie dowiedzieli się: Co to jest recykling? Dlaczego warto segregować śmieci? Jak można je wykorzystać ponownie? W ramach zajęć dzieci wykonały Stworki – Potworki z surowców wtórnych. Ich pomysły były bardzo zaskakujące. Uczniowie nadali materiałom przeznaczonym do recyklingu drugie życie. Opr. D. Psik

22 września 2021 r. Wybory do Samorządu Uczniowskiego

We wrześniu uczniowie wybrali członków nowej  Rady Samorządu Uczniowskiego. Rada reprezentuje wszystkich uczniów, kreuje swoją działalnością życie szkoły, może współdecydować o sprawach jej dotyczących. 

Przewodnicząca: Alicja Anderko

Zastępca: Alicja Piórko

Skarbnik: Tomasz Węgrzyn

Sekretarz: Franciszka Pitura

Opiekun: Sylwia Kościelny

Nowej Radzie życzymy zapału i niesamowitych pomysłów w  realizacji celów. Opr. S.Kościelny

13-17 września 2021 r. – Tydzień Kreatywności

Tydzień Kreatywności zorganizowano w naszej szkole w ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Kropki. Panie pedagog prowadziły kreatywne zajęcia z klasami. Uczniowie przygotowali „kropkowe” dekoracje sal. Ponadto w ciągu tygodnia można było włączyć się do wspólnej zabawy na kreatywnych przerwach. Większość dzieci założyło także ubrania w kropki. Dzień kropki w szkole przygotowały Panie pedagog Dorota i Kasia oraz panie Ela Konieczny i Bożena Ananicz. Opr. S.Kościelny

08 września 2021 r. - Fotograf

Tegoroczne zdjęcia klasowe podobnie jak w roku poprzednim przybrały formę tablo, z indywidualnymi portretami uczniów i nauczycieli. Opr. S.Kościelny

1 września 2021 r. - Rozpoczęcie nowego roku szkolnego 2021/2022

Po trudnym ze względu na pandemię roku szkolnym 2020/21 wchodzimy z nadzieją w nowy rok szkolny. Uroczyście na akademii powitano w nim pierwszoklasistów. Pozostałe klasy spotkały się ze swoimi wychowawcami w salach lekcyjnych. W nadchodzącym roku szkolnym nadal na terenie placówki będą obowiązywały zasady bezpieczeństwa sanitarnego. Wspólna troska o siebie nawzajem pozwoli nam spotykać się w szkolnych murach jak najdłużej. Wszystkim życzymy spokojnego i zdrowego roku szkolnego. Opr. S.Kościelny

 

 

 

 

 

 

 

Witamy w serwisie!

 

  

 

Szkoła Podstawowa
im. Józefa Weszki
ul. Anieli Krzywoń 5
43-229 Rudołtowice
Telefon: (32) 211-21-00
Fax: (32) 211-21-00
e-mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Inspektor ochrony danych:
Wojciech Kiełkowski
Pszczyński Zarząd Edukacji
ul. Zdrojowa 4
tel. (32) 212-85-60
email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

 

dziennik
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
 Telefon  do szkolnego pedagoga  882 - 748 - 401
     
      
     
   

Regulamin Rady Rodziców

 

Rozdział I

POSTANOWIENIA OGÓLNE

Podstawa prawna:

Rada Rodziców Szkoły Podstawowej nr 8 im. Józefa Weszki w Rudołtowicach, zwana dalej Radą, działa na podstawie artykułów 53 i 54 Ustawy o systemie oświaty z 7 września 1991r.
(Dz. U. nr 425, z późniejszymi zmianami) oraz § 3 Statutu Szkoły Podstawowej nr 8 im. Józefa Weszki w Rudołtowicach.

§ 1

Rada Rodziców Szkoły Podstawowej nr 8 im. Józefa Weszki w Rudołtowicach jest reprezentantem ogółu rodziców uczniów Szkoły Podstawowej nr 8 im. Józefa Weszki w Rudołtowicach.

§ 2

Siedzibą Rady jest budynek Szkoły Podstawowej nr 8 im. Józefa Weszki w Rudołtowicach.

§ 3

Rada jest organem społecznym i samorządowym, współdziałającym z: Dyrektorem Szkoły, Radą Pedagogiczną, Samorządem Uczniowskim, Organem Prowadzącym i Organem Nadzoru Pedagogicznego oraz innymi organizacjami i instytucjami, wspierającymi realizacje statutowych zadań Szkoły.

§ 4

Podstawowe zasady działania Rady określa Regulamin wprowadzony uchwałą Rady Rodziców Szkoły Podstawowej nr 8 im. Józefa Weszki w Rudołtowicach.

§ 5

Kadencja Rady Rodziców trwa jeden rok szkolny i kończy się w przeddzień odbycia pierwszego posiedzenia nowej Rady, nie dłużej jednak niż do 30 września nowego roku szkolnego.

Rozdział II

WYBORY RAD ODDZIAŁOWYCH I RADY RODZICÓW

§ 6

Rodzice uczniów Szkoły Podstawowej nr 8 im. Józefa Weszki w Rudołtowicach wybierają swoich przedstawicieli w radach oddziałowych w sposób następujący:

1. W terminie ustalonym przez Dyrektora odbywają się we wrześniu każdego nowego roku szkolnego pierwsze zebrania klasowe rodziców uczniów Szkoły Podstawowej nr 8 im. Józefa Weszki w Rudołtowicach.

2. Na zebraniach klasowych rodzice każdej klasy wybierają rady oddziałowe składające się z trzech rodziców uczniów danego oddziału.

3. W wyborach, o których mowa w punkcie 2., jednego ucznia reprezentuje jeden rodzic.

4. Wychowawca klasy otwiera w danym oddziale część zebrania poświęconą wyborom rady oddziałowej.

5. Do zadań wychowawcy należy:

a) przyjmowanie zgłoszeń kandydatur na członków rady oddziałowej

b) wybór Komisji Skrutacyjnej

c) przygotowanie we współpracy z rodzicami kart do głosowania

d) nadzorowanie przebiegu głosowania

6. Wybory do Rady Oddziałowej i Rady Rodziców przeprowadza Komisja Skrutacyjna wybrana w głosowaniu jawnym spośród uczestników zebrania. Do komisji nie mogą wchodzić osoby kandydujące do Rady Oddziałowej i Rady Rodziców.

7. Wybory odbywają siew glosowaniu tajnym, na zasadach ustalonych przez rodziców uczestniczących w zebraniu.

8. Członkowie każdej rady oddziałowej wybierają niezwłocznie ze swojego grona przewodniczącego rady oddziałowej, który jednocześnie jest przedstawicielem rady oddziałowej w radzie rodziców.

Rozdział III

ORGANIZACJA RADY I PODSTAWOWE ZASADY JEJ PRACY

§ 7

1. Rada Rodziców na pierwszym posiedzeniu w danym roku szkolnym wybiera w głosowaniu tajnym Przewodniczącego Rady, oraz w głosowaniu jawnym:

- zastępcę przewodniczącego,

- sekretarza rady,

- skarbnika rady,

- oraz 3 osobową Komisję Rewizyjną.

2. Przewodniczący Rady organizuję prace rady, zwołuje i prowadzi posiedzenia rady, reprezentuje radę na zewnątrz.

3. Zastępcę przewodniczącego rady przejmuje obowiązki przewodniczącego w czasie jego nieobecności.

4. Sekretarza rady odpowiada za dokumentacje rady i protokołowanie jej posiedzeń.

5. Skarbnika rady odpowiada za prawidłowa gospodarkę finansową funduszami gromadzonymi przez radę.

§ 8

1. Członkostwo w Radzie Rodziców lub Radzie Oddziałowej wygasa w przypadku:

a) ukończenia szkoły przez dziecko, przy czym kończy się ono z dniem 31 sierpnia roku, w którym uczeń kończy szkołę,

b) w związku z przeniesieniem dziecka do innej szkoły, z końcem miesiąca, w którym to przeniesienie nastąpiło,

c) zrzeczenie się członkostwa.

2. Wygaśnięcie członkostwa w przypadkach określonych w punktach od a) do c) stwierdza Rada Rodziców lub odpowiednia Rada Oddziałowa.

3. Uzupełnienie składu Rady następuje w trybie określonym w § 6.

Rozdział IV

CELE, PRAWA I OBOWIĄZKI CZŁONKÓW RADY

§ 9

1. Głównym celem Rady jest działanie na rzecz wychowawczej i opiekuńczej funkcji Szkoły.

2. Do zadań Rady należy w szczególności:

a) pobudzanie i organizowanie różnych form aktywności rodziców na rzecz wspomagania i realizacji celów i zadań Szkoły.

b) spółdziałanie w bieżącymi perspektywicznym programowaniu pracy Szkoły,

c) pomoc w doskonaleniu organizacji i warunków pracy Szkoły,

d) współpraca ze środowiskiem lokalnym,

e) udzielanie pomocy samorządowi uczniowskiemu oraz innym organizacjom społecznym działającym w szkole,

f) podejmowanie działań na rzecz pozyskiwania dodatkowych środków finansowych dla Szkoły, zwłaszcza na działalność wychowawczą i pozalekcyjną,

g) tworzenie klimatu twórczej współpracy jak najliczniejszej grupy rodziców ze Szkołą.

3. Do kompetencji Rady Rodziców, z zastrzeżeniem zawartym w ust. 5, należy uchwalenie w porozumieniu z Radą Pedagogiczną:

a) programu wychowawczego Szkoły obejmującego wszystkie treści i działania o charakterze wychowawczym skierowane do uczniów, realizowanego przez nauczycieli,

b) programu profilaktyki dostosowanego do potrzeb danego środowiska, obejmującego wszystkie treści i działania o charakterze profilaktycznym skierowane do uczniów, nauczycieli i rodziców,

c) uchwalenie Regulaminu Rady,

d) opiniowanie programu i harmonogramu poprawy efektywności kształcenia lub wychowania Szkoły,

e) opiniowanie projektu planu finansowego składanego przez Dyrektora Szkoły.

f) Opiniowanie szkolnego zestawu programów nauczania i szkolnego zestawu podręczników.

4. Rada Rodziców może występować do Dyrektora i innych organów szkoły, organu prowadzącego szkołę oraz organu sprawującego nadzór pedagogiczny z wnioskami i opiniami we wszystkich sprawach szkoły.

5. Jeżeli Rada Rodziców w terminie 30 dni od dnia rozpoczęcia roku szkolnego nie uzyska porozumienia z Rada Pedagogiczną w sprawie programu, o którym mowa w ust. 3 lit. a lub b, program ten ustala Dyrektor Szkoły w uzgodnieniu z organem sprawującym nadzór pedagogiczny. Program ustalony przez dyrektora Szkoły obowiązuje do czasu uchwalenia programu przez Radę Rodziców w porozumieniu z Radą Pedagogiczną

§ 10

1. Posiedzenia Rady odbywają się nie rzadziej niż raz na 3 miesiące.

2. Posiedzenie Rady zwołuje przewodniczący, powiadamiając członków Rady, co najmniej 7 dni przed terminem posiedzenia. W szczególnie uzasadnionych przypadkach przewodniczący może zwołać posiedzenie Rady w trybie pilnym, bez zachowania 7-dniowego terminu.

3. Posiedzenia Rady mogą być również zwoływane w każdym czasie, z inicjatywy 1/3 składu rady oraz na wniosek dyrektora, rady pedagogicznej lub samorządu uczniowskiego.

§ 11

1. Przygotowanie i prowadzenie posiedzenia Rady jest obowiązkiem przewodniczącego.

2. W posiedzeniach Rady może brać udział, z głosem doradczym, dyrektor lub inne osoby zaproszone przez przewodniczącego za zgodą lub na wniosek Rady.

3. Posiedzenie Rady są ważne, o ile obecnych jest, co najmniej połowa członków Rady.

4. Posiedzenia Rady są protokołowane.

5. Rada wyraża swoje stanowisko w formie uchwał poddawanych pod głosowanie jawne. Uchwałę uznaje się za przyjętą, jeżeli zostaje przegłosowana zwykła większością głosów obecnych na zebraniu. W przypadku równej liczby głosów decyduje głos Przewodniczącego.

Rozdział V

DZIAŁALNOŚĆ FINANSOWA RADY

§ 12

Rada Rodziców może gromadzić fundusze przeznaczone na działalność statutową szkoły.

§ 13

Wnioski o środki z funduszu Rady mogą składać Dyrektor, Rada Pedagogiczna, Rada Oddziałowa Rodziców, Samorząd Uczniowski. Wnioski mogą być załatwiane pozytywnie w miarę posiadanych środków.

§ 14

1. Rada posiada rachunek bankowy

2. Środkami zgromadzonymi na koncie dysponuję Rada poprzez dwie upoważnione osoby: Przewodniczącego Rady i Skarbnika.

Rozdział VI

POSTANOWIENIA KOŃCOWE

§ 15

1. Zmiany lub uzupełnienia w niniejszym Regulaminie mogą nastąpić w trybie jego uchwalenia.

2. Rada Rodziców używa pieczątki:

RADA RODZICÓW
przy
Szkole Podstawowej nr 8

im. Józefa Weszki

w Rudołtowicach

3. Regulamin wchodzi w życie z dniem uchwalenia.

Rudołtowice 2007 r.

Patron

Józef Weszka urodził się 27.02.1920 r. w prawdziwie polskiej rodzinie chłopskiej w Rudołtowicach.
W rodzinnej wsi ukończył szkołę podstawową, a dzięki zdolnościom i mądrości swoich rodziców rozpoczął naukę w pszczyńskim gimnazjum.

Okres beztroskiej młodości i nauki przerwała brutalnie II wojna światowa. We wrześniu 1939r. uciekał wraz z kolegami przed Niemcami na wschód. Wrócił po miesiącu bezradny i bezsilny wobec tragedii, jaką przeżywała wówczas cała Polska. Wojna odcisnęła swe okrutne piętno na Jego życiu. Był ciężko ranny.
W 1946r. zdał maturęw gimnazjum pszczyńskim i już w roku szkolnym 1946/1947 pracował jako nauczycielw swojej, bo rudołtowickiej szkole. Pozostał wierny temu zawodowi do emerytury, pełniąc różne funkcje.
Pasją jego życia była praca dla innych, nigdy nie poprzestawał na wykonywaniu obowiązków służbowych – był wielkim społecznikiem.
Zmarł 18.02.1991r.
Czas, siły, energię (pomimo kłopotów ze zdrowiem), całe swe dorosłe życie poświęcił dzieciom, młodzieży, środowisku, w którym się urodził, wzrastał i żył do końca. Był prawdziwym pedagogiem, czyli przyjacielem dzieci i młodzieży.Jego praca nie ograniczała się do prowadzenia lekcji. Dawał zawsze więcej niż przewidywał program nauczania i zajęć, nie liczył czasu, uatrakcyjniał sposób zdobywania wiedzy, czynił szkołę przyjazną dzieciom, nie oczekując niczego w zamian. Założył w szkole zespół pieśni i tańca. Dzieci prezentowały się pięknie w regionalnych strojach, uszytych przez mamy i nauczycielki, bo pan Józef Weszka potrafił zorganizować, zmobilizować, skupić wokół siebie ludzi podobnie myślących i czujących jak On. Organizował liczne konkursy czytelnicze, recytatorskie, plastyczne, wiedzy o regionie, nigdy nie zapominając o nagradzaniu wysiłku ucznia. Nie zrywał kontaktu ze swoimi uczniami, interesował się losem absolwentów i każdy potrzebujący pomocy znalazł ją u pana J. Weszki, który chętnie służył swoją wiedzą i swoją biblioteką. Dbał również, aby młodzież i dorośli mogli kulturalnie spędzać wolny czas i przez długie lata pełnił obowiązki kierownika wiejskiej świetlicy w Rudołtowicach. Pracował z pasją i wielkim zaangażowaniem nie dla poklasku i popularności, a z potrzeby czynienia czegoś dla innych. Zorganizował amatorski zespół teatralny oraz orkiestrę świetlicową. Świetlica tętniła życiem, rozbrzmiewała gwarem na co dzień, bo jej Kierownik starał się, aby każdy znalazł coś interesującego dla siebie, a więc można było zagrać w szachy, tenisa stołowego, skata, działało kółko fotograficzne, filatelistyczne i plastyczne. Przy współpracy mieszkańców powstał zespół rekreacyjno – sportowy: boisko do siatkówki, placyk zabaw dla dzieci z karuzelami i huśtawkami. Szkoła i świetlica stanowiły placówki uzupełniające się i obejmujące działalnością całą wieś.
Pan Józef Weszka pracował, kierował, organizował i ciągle dążył do czegoś lepszego, doskonalszego. Dostrzegał potrzeby środowiska i konieczność rozwoju.
Marzeniem Jego było zbudowanie nowego ośrodka kultury. To pragnienie się spełniło, bo wysiłkiem wszystkich mieszkańców powstał Dom Strażaka. Znajdował czas na działalność w miejscowej Ochotniczej Straży Pożarnej. Nie zabrakło też pana J. Weszki w Społecznym Komitecie Budowy Domu Sportowca. Godził wszystkie obowiązki, nigdy nie zabrakło mu inwencji i ochoty. Nie były w stanie ostudzić Jego zapału kłopoty w zdobywaniu funduszy, zawsze znalazł cierpliwość, czas i sposób, aby przezwyciężyć trudności. Dostrzegał każdego, nigdy nie odmawiał pomocy, cieszył się, gdy mógł pomóc. Nie mówił nigdy o sobie, nie chełpił się swymi dokonaniami, nie chwalił wykonaną pracą, myślał, co jeszcze jest w zasięgu jego możliwości. Jego marzenia nie dotyczyły osobistego szczęścia, obejmowały natomiast Jego Małą Ojczyznę, Ziemię, z którą się całkowicie utożsamił i ludzi, wśród których żył.
Największym pragnieniem pana Józefa Weszki była budowa nowej szkoły dla rudołtowickich dzieci. Po wielu staraniach Rudołtowice uzyskały zgodę na budowę wprawdzie nie szkoły, ale przedszkola. 27 listopada 1985 roku powołano Komitet Budowy Przedszkola. Mieszkańcy wsi nie zawiedli i tym razem, podjęli wyzwanie i gorliwie współpracowali. Przy budowie pracował ofiarnie cały zespół ludzi, ale On był sercem tego zespołu, budowa pochłonęła Go całkowicie. Mówić o niej mógł w nieskończoność, oprowadzać, roztaczać najpiękniejsze wizje, projektować, planować, urządzać i meblować ją w marzeniach. Nie załamywały Go kłopoty, konieczność zdobywania materiałów budowlanych, brak pieniędzy i załatwianie formalności. Przez ostatnie lata swojego życia żył tylko budową. Nie pomniejszając zasług wielu osób, można stwierdzić, że dzięki panu Józefowi Weszce rudołtowickie dzieci dziś uczą się w nowej szkole.