2022/2023

Ogłoszenia

W związku z wytycznymi GIS wejście do placówki dla interesantów i rodziców uczniów szkoły jest ograniczone. W razie konieczności osobistego kontaktu prosimy o wcześniejsze umówienie się i telefon pod nr.: 32 211 21 00.


2022/2023

FESTIWAL NAUKI W KATOWICACH

 5 grudnia uczniowie klasy IV, wraz z opiekunami wybrali się na 6. Śląski Festiwal Nauki do Katowic. Wizyta na tej imprezie była również pretekstem do poznania ciekawych miejsc i charakterystycznych budynków w stolicy Śląska. Pierwszą atrakcją dla czwartoklasistów była już sama podróż, która odbyła się zatłoczonym pociągiem J . Kolejnym punktem programu był krótki spacer po centrum Katowic. Uczniowie zobaczyli Kościół Mariacki (jak się okazuje świątynia pod tym wezwaniem stoi nie tylko w Krakowie), stare centrum handlowe „Skarbek”, „Rynek” katowicki i Jarmark Bożonarodzeniowy na nim. Dalej trasa prowadziła już w kierunku Spodka i Międzynarodowego Centrum Kongresowego, gdzie odbywał się festiwal. W drodze tam zobaczyliśmy jeszcze „Superjednostkę” – katowicki symbol PRLu, rzekę Rawę i Pomnik Powstań Śląskich.

  Na samym Festiwalu spotkaliśmy bardzo licznych adeptów nauki, którzy przyjechali z całego województwa. Trudno było się zdecydować na jedną konkretną atrakcję, bo organizatorzy przygotowali ich całe mnóstwo. Udział w festiwalu rozpoczęliśmy od zwiedzenia „Strefy węgla”, gdzie zgromadzone zostały eksponaty i aktywności związane z wydobyciem i wykorzystaniem węgla kamiennego, który jest symbolem Śląska. Zdecydowaliśmy się również zwiedzić halę główną, gdzie każdy znalazł ciekawe dla siebie wystawy i pokazy z dziedziny „Techniki”, „Przyrody”, „Medycyny”, czy „Nauk ścisłych”. Ostatnią aktywnością festiwalową był dla nas udział w spektaklu tanecznym pt.”Matka Boska Szopienicka – historia dr Jolanty Wadowskiej-Król”. Tancerze opowiedzieli historię katowickiej lekarki, która jako pierwsza zajęła się badaniem i leczeniem u dzieci ołowicy – choroby, która w latach 70-tych atakowała mieszkańców GOPu. Prowadzącym festiwal i jego głównym mecenasem naukowym był p. Tomasz Rożek, którego również mieliśmy okazję zobaczyć.

Oczywiście nie mogło się też obyć bez wizyty w katowickim Mc Donald’sie ;) Opr.: E. Konieczny

Bylismy organizatorami międzyszkolnego Konkurs plastyczno – techniczny „Świąteczny skrzat” 

W tym roku tematyką przewodnią corocznego konkursu świątecznego organizowanego przez naszą szkołę był świąteczny skrzat. Pracę przestrzenną należało wykonać dowolną techniką plastyczno – techniczną. Tematyka konkursu przypadła do gustu uczniom gminnych szkół czego dowodzi bardzo liczny odzew. W konkursie wzięło udział 67 uczniów z 7 szkół:

 • Szkoła Podstawowa nr 4 im. Józefa Pukowca w Pszczynie
 • Szkoła Podstawowa nr 6 im. ks. Jana Twardowskiego w Pszczynie
 • Zespół Szkolno-Przedszkolny w Ćwiklicach
 • Szkoła Podstawowa im. Józefa Weszki w Rudołtowicach
 • Szkoła Podstawowa w Porębie
 • Zespół Szkolno- Przedszkolny w Łące
 • Zespół Szkół nr 5 w Pszczynie

W dniu 20.12.2022 r. jury wyłoniło laureatów którzy zajęli kolejne miejsca.

W przedziale klas:

I – IV:

1 miejsce  - Szkoła Podstawowa nr 6 im. ks. Jana Twardowskiego w Pszczynie (uczennica kl. 4)

2 miejsce (egzekwo)  - Szkoła Podstawowa nr 4 im. Józefa Pukowca w Pszczynie (uczeń kl. 3), Szkoła Podstawowa w Porębie (uczeń kl. 2)

3 miejsce - Zespół Szkolno- Przedszkolny w Łące (uczennica kl. 4)

V – VIII

1 miejsce - Zespół Szkolno- Przedszkolny w Łące ( uczeń kl. 5)

2  miejsce - Zespół Szkolno- Przedszkolny w Łące (uczeń kl. 5)

3 miejsce (egzekwio)   - Zespół Szkolno- Przedszkolny w Łące (uczennica kl. 5),  Zespół Szkół nr 5 w Pszczynie (uczeń kl. 5)

Wyróżnienia przyznano:

 • Zespół Szkół nr 5 w Pszczynie ( uczennica kl. 5)
 • Szkoła Podstawowa nr 6 im. ks. Jana Twardowskiego w Pszczynie ( uczennica kl. 7)
 • Szkoła Podstawowa nr 6 im. ks. Jana Twardowskiego w Pszczynie ( uczennica kl. 6)
 • Zespół Szkolno-Przedszkolny w Ćwiklicach (uczeń kl. 3)
 • Zespół Szkolno-Przedszkolny w Ćwiklicach (uczennica kl. 3)
 • Szkoła Podstawowa im. Józefa Weszki w Rudołtowicach (uczeń kl. 2)
 • Szkoła Podstawowa im. Józefa Weszki w Rudołtowicach (uczennica kl. 6)
 • Szkoła Podstawowa nr 4 im. Józefa Pukowca w Pszczynie (uczennica kl. 2)
 • Szkoła Podstawowa w Porębie ( uczennica kl. 8)

Wszyscy nagrodzeni i wyróżnieni otrzymali nagrody i dyplomy. Pozostali uczestnicy zostali uchoronowani dyplome za udział.

Składamy serdeczne gratulacje i podziękowania dla Wszystkich uczestników konkursu oraz nauczycieli patronujących przebieg konkursu w swojej placówce. Op. K. Augustyn

„Święty Mikołaj na Kresach” - akcja charytatywna

 Po raz kolejny nasz szkoła włączyła się do ogólnopolskiej akcji charytatywnej. Towarzystwo  Patriotyczne "Kresy" w Częstochowie zorganizowało akcję dla  Polaków mieszkających na Kresach Wschodnich, a szczególnie Polakom mieszkającym na Ukrainie. W tym roku polegała ona  na zbiórce słodyczy, nowych  przyborów szkolnych  oraz darów żywnościowych. Jak co roku akcja oparta jest na idei charytatywnej i patriotycznej. Zabrane dary przez naszą szkołę zostały przekazane do delegatury kuratorium w Bielsku-Białej, a stamtąd trafiły do najbardziej potrzebujących.

Wszystkim, którzy włączyli się w tą akcję bardzo serdecznie dziękujemy.

Pamiętajmy WARTO POMOGAĆ! Opr.B. Włoch

Mikołajki w naszej szkole

6 grudnia to najbardziej wyczekiwany dzień w roku! Wszystkie dzieci nie mogły doczekać się wizyty Świętego Mikołaja w naszej szkole. Oczywiście Św. Mikołaj przybył wraz z aniołkiem, panią Mikołajową i diabełkiem przynosząc dla wszystkich uczniów słodki upominek ufundowany przezRadę Rodziców.  Tego dnia wszyscy uczniowie ubrani byli w kolorach czerwieni, a na głowie były widoczne czapki mikołajkowe.

Wszystkie dzieci te małe i te duże bardzo się cieszyli z wisty Świętego Mikołaja. Opr.B. Włoch

W październiku Nasza Szkoła po raz drugi była organizatorem Gminnego Konkursu Logopedyczno – Plastycznego „Głoski ukryte w obrazku”. Do konkursu przystąpiło 7 szkół z Gminy Pszczyna, nadesłano 25 prac. Celem konkursu było upowszechnienie wiedzy logopedycznej i troska o poprawność językową oraz rozbudzenie kreatywności uczniów, biorących udział w terapii logopedycznej w swojej szkole.

Podczas spotkania logopedów 28.11. 2022r podsumowano konkurs oraz wręczono nagrody.

Wyniki konkursu:

Kategoria klasy pierwsze:

I miejsce: Ryszard Spodzieja SP Wisła Mała

II Miejsce: Maria Kumor SP 5 Pszczyna

III Miejsce: Zuzanna Przybyła ZSP Łąka

Kategoria klasy drugie i trzecie:

I Miejsce: Joanna Ostrowska (ZSP Studzienice)

II Miejsce Dominik Maroszek SP Rudołtowice

III Miejsce Iga Figołuszka ZSP Łąka

Wyróżnienie Szymon Stankiewicz SP 2Pszczyna oraz Tomasz Uniwersał SP Poręba

            Gratulujemy i dziękujemy wszystkim uczniom za zaangażowanie i pomysłowość, a także życzymy sukcesów w terapii logopedycznej. Zapraszamy serdecznie do udziału w konkursie za rok. Opr.: D. Piętka i B. Ananicz

Dnia 21 listopada 202 2r . w naszej szkole odbyły się Warsztaty Zielarskie dla klas I – III poprowadzone przez p. Bernadetę Kędzior. W czasie prelekcji uczniowie rozpoznawali różne zioła (świeże zioła i na ilustracjach), dowiedzieli się że są one nieodłącznym elementem w każdej kuchni, a także mają różne zastosowanie w lecznictwie i kosmetyce. Dowiedziały się nieoczywistych ciekawostek
o poszczególnych ziołach oraz poznali, jak je hodować i pielęgnować w domowych warunkach. W części praktycznej każda klasa w moździerzu wytwarzała sól ziołową do wykorzystania w domu. Opr. K. Michniok-Hyła

Dnia 17 listopada 2022 r. w naszej szkole odbył się Szkolny Konkurs Recytatorski dla klas I – III,
w którym wzięło udział 22 uczniów. Organizatorkami konkursu były wychowawczynie: p. Aleksandra Szromek, p. Katarzyna Michniok – Hyła i p. Dorota Psik. Jury w skladzie: p. pedagog – Dorota Piętka, p. Aleksandra Szromek oraz p. Katarzyna Michniok – Hyła. W czasie poszczególnych prezentacji brano pod uwagę: dobór repertuaru, interpretację utworu, poprawność wymowy, ruch sceniczny, strój (przebranie) oraz ogólny wyraz artystyczny.

W konkursie udział wzięli:

Klasa I

Milena Szweda – „Na wyspach Bergamutach”

Hanna Strzemiecka – „Samochwała”

Weronika Boryczka – „Kotek”

Anna Brembor – „Tęcza”

Julia Fulbiszewska – „Skarżypyta”

Kornelia Kściuczyk – „W pokoiku na stoliku”

Klasa II

Emil Witosz – „Do poduszki”

Mikołaj Wyrobek – „Stefek Burczymucha”

Kacper Skrobol – „Pan Hilary”

Mikołaj Faruga – „Paweł i Gaweł”

Martyna Kubica i Karolina Węgrzyn – „Sanna”

Adrianna Przewoźnik – „Kotek”

Alicja Kurzawa i Oliwer Kloc – „Katar”

Klasa III

Filip Kawecki – „Świnka”

Kacper Zieliński – „Na straganie”

Dominik Maroszek – „Wiersz na pożegnanie”

Paweł Piłatyk – „Jesień u fryzjera”

Karolina Kątny – „Pan Hilary”

Antonina Kamińska – „Zoologiczny talent”

Ewelina Lubińska – „Jeszcze troszeczkę lata”

W tym roku laureatami konkursu zostali:

w kategorii klas - klasa I wyróżnienie zdobyła:

Weronika Boryczka za prezentację utworu – „Kotek”

w kategorii klas - klasa II wyróżnienie zdobył:

Mikołaj Wyrobek za prezentację utworu – „Stefek Burczymucha”

w kategorii klas - klasa III wyróżnienie zdobył:

Kacper Zieliński za prezentację utworu – „Na straganie”.

Serdecznie gratulujemy zwycięzcom i wszystkim uczestnikom za zaangażowanie i wspaniałe występy. Zapraszamy do udziału w konkursie przyszłym roku szkolnym. Opr. K. Michniok - Hyła

  22 listopada –  Gminny Konkurs Ortograficzny „Złote Pióro”

Gminny Konkurs Ortograficzny „Złote Pióro” organizowany jest przez Szkołę Podstawową w Rudołtowicach i Zespół Szkolno-Przedszkolny w Ćwiklicach. Po raz kolejny już w murach naszej placówki gościliśmy kolegów i koleżanki z pszczyńskich szkół, którzy stanęli do rywalizacji o tytuł mistrza ortografii.
W konkursie wzięli przedstawiciele z klas 5 - 6 z ośmiu szkól gminy Pszczyna. W tegorocznej edycji uczniowie zmagali się z dyktandem i interpunkcją, uzasadniali pisownię wyrazów oraz rozwiązywali rebusy i krzyżówki ortograficzne. Poziom konkursu był bardzo wyrównany. Ostatecznie jury przyznało trzy główne nagrody. Ponadto każdy uczestnik otrzymał pamiątkowy dyplom i drobny upominek od organizatorów. Na podium zaś stanęli przedstawiciele następujących szkół:

I miejsce – SP 6 w Pszczynie

II miejsce SP2 w Łące

III miejsce – SP w Piasku.

Cieszymy się z licznego udziału uczniów w konkursie i zapraszamy za rok!  Opr. S. Kościelny

 18 listopada 2022 r. obchodziliśmy w szkole Dzień Tolerancji, podczas którego uczniowie każdej klasy przebierali się za bohaterów wylosowanego filmu. Na korytarzu mogliśmy spotkać Smerfy, Minionki, Super Bohaterów Avengers, Zabawki z filmu Toy Story, Postaci z Władcy Pierścieni oraz Hotel Transylwania, a także bohaterów Flinstonów i SpongeBob. Było kolorowo i bajkowo, a klasy pierwsza, trzecia, czwarta i piąta zdobyły nagrody dla „najbardziej przebranych klas”. Wszystkim uczniom i wychowawcom, którzy włączyli się do zabawy dziękujemy. Opr. D. Piętka

17 listopada 2022 r. odbył się kiermasz kartek świątecznych, przygotowanych przez uczniów naszej szkoły. Dochód ze sprzedaży kartek został w całości przekazany Hospicjum Ojca Pio w Pszczynie. Wszystkim, którzy wspomogli naszą akcję z serca dziękujemy. Opr. D. Piętka

 10 listopada – Akademia z okazji święta Niepodległości

Klasa VIII pod opieką wychowawczyni p. Doroty Górniok zaprezentowała się podczas uroczystej akademii z okazji Święta Niepodległości. W tym dniu wszyscy uczniowie założyli galowe stroje oraz przypięli okolicznościowe biało-czerwone kotyliony.

Podczas występu uczniowie klasy VIII przedstawili rys historyczny prezentujący przebieg walk i działania zmierzające do odzyskania niepodległości, którą nasza Ojczyzna utraciła w 1795 roku. Pojawiły się ważne daty i wydarzenia oraz postacie związane ze 123 latami walk o odzyskanie wolności. Informacje historyczne przeplatane były wierszami oraz pieśniami patriotycznymi.  Opr.: S. Kościelny

 10 listopada 2022 r. Lekcja muzyki Agencji Muzycznej „Kontra”

Uczniowie w trakcie audycji muzycznej zatytułowanej „Instrumenty perkusyjne” poznali instrumenty szarpane. Zapoznali się z historia najbardziej znanego instrumentu z tej rodziny, czyli gitary. Tradycyjnie też w nagrodę za aktywność podczas zajęć, niektórzy z nich mogli wystąpić w finałowym utworze grając na wybranych instrumentach. Po raz kolejny zabawa w muzykowanie dostarczyła dużo zabawy. Opr.: S. Kościelny

 28 października 2022 r. uczniowie klas I – III udali się  do Multikina w Czechowicach – Dziedzicach na „Lekcję w kinie” – ogólnopolski program edukacji medialnej organizowany przez Centrum Edukacji Medialnej z Wołomina. W trakcie I części uczniowie dowiedzieli się jak powstawały pierwsze filmy animowane, odkryli  na czym polega praca animatora i jak można nim zostać,  przekonali się, co łączy konturówkę z filmem animowany, zobaczyli jak ożywić postacie z bajki, odkryli jak dzisiaj powstają ich ulubione filmy animowane. Po krótkiej przerwie zaproszono ich na projekcję filmu „Urwis”. Lekcja  prowadzona była  na żywo przez zawodowego  aktora, który całe swoje doświadczenie, umiejętności i serce włożył w przekazywaną wiedzę. Nad przebiegiem Lekcji czuwała  doświadczona ekipa  realizująca projekt:  „Z pasją wzbogacamy i upowszechniamy edukację medialną młodych Polaków”.  Opr. A Szromek

17 – 21 października 2022 r. Ogólnopolski Tydzień Kariery w tym roku zorganizowany był pod hasłem „Złap za stery swojej kariery”. Nasza szkoła jak co roku wzięła w nim udział. Pierwszego dnia uczniowie rozwiązywali łamigłówki zawodoznawcze, które znajdowały się na stoliku na korytarzu. Wszystkie klasy miały zorganizowane zajęcia z paniami pedagog dotyczące zawodów przyszłości. Wzięliśmy też udział w konkursie Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej na pracę plastyczną „Zawód przyszłości”. Naszą szkołę w ww. konkursie reprezentowali Mikołaj Wyrobek i Emil Witosz, w kategorii klas młodszych oraz Alicja Anderko, w kategorii klas starszych. Opr. D. Piętka

14 października - Dzień Edukacji Narodowej

W dniu dzisiejszym swoje święto obchodzą  wszyscy pracownicy oświaty.

Rano o godz. 9.00 odbyła się uroczysta akademia, na której słowem, tańcem i piosenką uczniowie wyrazili swą wdzięczność wszystkim uczącym i pracującym w naszej szkole. W trakcie spotkania, nasi młodsi koledzy z klasy I zostali także pasowani przez Panią Dyrektor na uczniów naszej szkoły. Honorowym gościem akademii był Pan Burmistrz, który w swoim krótkim wystąpieniu skierował ciełe słowa do wszystkich pracowników szkoły, a pierwszoklasistów obdarował ciekawymi upominkami.

Na koniec akademii Samorząd Uczniowski podsumował, ogłoszony z okazji Dnia Edukacji Narodowej konkurs: „Mój nauczyciel z dzieciństwa”.

Na prośbę uczniów nauczycieli przynieśli swoje zdjęcia z lat dzieciństwa. Zadaniem uczniów było odgadnięcie jaki nauczyciel jest na danej fotografii. Wszyscy uczniowie bardzo się zaangażowali w szukanie podobieństwa. Najlepiej w tym konkursie poradziła sobie klasa III i VIII rozpoznając najwięcej nauczycieli ze zdjęcia. Zwycięzscy otrzymali słodkości, a  pamiątkowe dyplomy - wszystkie klasy.

03 października 2022 r. Kiermasz słodkości przygotowany przez panie pedagog Dorotę Piętkę i Katarzynę Augustyn, panią psycholog Magdalenę Bernatek oraz wychowawczynię klasy VII panią Agnieszkę Kalkę. Dochód z kiermaszu zostanie przeznaczony na zakup nagród w konkursach i akcjach, których inicjatorkami są ww. nauczycielki. Kiermasz zapoczątkował co miesięczny Dzień Przedsiębiorcy, podczas którego chętne klasy, przygotowują kiermasze na cele związane np. z wycieczką klasową. Opr. D. Piętka

Dzień Chłopaka

W dniu 30 września w naszej szkole został zorganizowany przez Samorząd Uczniowski Dzień Chłopaka.  Po pierwszej lekcji na salę gimnastyczną poproszeni zostali uczniowie z klas 4-8. Niespodzianką było odśpiewanie przez dziewczyny z tych klas ,,Sto lat, sto lat” dla chłopców. Dla uczczenia tego dnia chłopcy otrzymali słodki poczęstunek. Następnie na przerwie po drugiej lekcji przybyły klasy 1-3. Poza słodkim poczęstunkiem i odśpiewaniem piosenki z życzeniami, chłopcy rywalizowali w konkurencjach sportowych, a dziewczyny kibicowały swoim kolegom z klasy. Dodatkowo każda klasa świętowała ten dzień w swoim gronie. Były słodkości, upominki, miłe słowa a nawet klasowe wyjazdy na kręgle. Dzień Chłopaka z naszej szkole naprawdę się udał. Opr. Frania Pitura – Przewodnicząca SU

1 września 2022 r. - Rozpoczęcie nowego roku szkolnego 2022/2023

Tuż przed godziną 9.00 do budynku zaczęły przybywać dzieci wraz z rodzicami. Oczywiście nie zabrakło wśród nich uczniów rozpoczynających naukę w klasie pierwszej. Uroczystą akademię zaprezentowała w tym roku klasa V pod opieką pani Sylwii Kościelny.

Na początku wprowadzono poczet sztandarowy i odśpiewano „Mazurek Dąbrowskiego” przy akompaniamencie Tomasza Węgrzyna z klasy VIII. Następnie uczniowie klasy V przedstawili montaż słowno – muzyczny. W jego pierwszej części nawiązano do rocznicy wybuchu II wojny światowej. Druga poświęcona była kończącym się wakacjom oraz początkowi roku szkolnego. Oprócz wierszy piątoklasiści zaprezentowali tematyczne piosenki. W swoim programie zwrócili się do pierwszoklasistów, powitali ich w imieniu szkolnej społeczności i wręczyli drobne upominki od Samorządu Uczniowskiego

Na koniec o głos poproszona została Pani Dyrektor Katarzyna Wybrańczyk, która powitała zebranych uczniów, rodziców, nauczycieli i pracowników szkoły. Gromkimi brawami przywitano klasę I. Pani dyrektor przedstawiła wychowawców poszczególnych klas oraz nauczycieli szkoły.

Następnie pani dyrektor złożyła życzenia owocnej pracy, bezpieczeństwa oraz współpracy i zrozumienia przez następne 10 miesięcy uczniom, nauczycielom i rodzicom. Później uczniowie udali się do klas na spotkanie z wychowawcami. Przyg. S. Kościelny