Zebranie dla Rodziców

Zapraszamy na pierwsze w tym roku szkolnym zebranie dla Rodziców, które odbędzie się 12 września 2018 r. o godz. 17.00 w szkole.

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z MATEMATYKI W KLASACH IV i VII

W SZKOLE PODSTAWOWEJ NR 8 IM. JÓZEFA WESZKI W RUDOŁTOWICACH

W ROKU SZKOLNYM 2017/2018.

1. Pomiar osiągnięć odbywa się za pomocą następujących narzędzi:
    1.1 Prace klasowe (Sprawdziany)
    –zapowiedziane z co najmniej tygodniowym wyprzedzeniem, poprzedzone lekcją powtórzeniową i obejmujące przerobiony dział materiału.
    1.2 Kartkówki- sprawdzają wiedzę z co najwyżej trzech ostatnich tematów lekcyjnych; nie muszą być zapowiadane.
    1.3 Diagnoza- przeprowadzana trzy razy w ciągu roku szkolnego, nie musi być zapowiedziana.
    1.4 Odpowiedzi ustne.
    1.5 Prace domowe.
    1.6 Ocena osiągnięć w konkursach matematycznych.
    1.7 Aktywność na lekcji. Uczeń ma możliwość wielokrotnego uzyskania „+” za lub „-” za pracę na lekcji.

Za zdobyte ”plusy” i „minusy” uczeń otrzymuje oceny za aktywność:

„+ + + + +” ocena bdb, „+ + + + -”ocena db, „+ + + - -”ocena dst, „+ + - - -”ocena dop, „+ - - - -” ocena –dop, „- - - - -” ocena ndst.

Uczeń ma obowiązek mieć na każdej lekcji:

• zeszyt, podręcznik, zeszyt ćwiczeń, w zeszycie min. 5 pustych fiszek na kartkówki, kolorowy długopis lub cienkopis, ołówek i linijkę;
  • na lekcjach geometrii posiadać linijkę, ekierkę, kątomierz, metalowy cyrkiel, ołówek, gumkę i temperówkę.
  1. Wymagania ogólne na poszczególne stopnie szkolne

Uczeń otrzymuje ocenę:

• dopuszczającą, gdy:
  • pracuje na lekcji i w domu na miarę swoich możliwości,
  • uczestniczy w zajęciach dodatkowych (konsultacjach) w terminach ustalonych z nauczycielem,
  • z pomocą nauczyciela wykonuje proste zadania,
  • opanował wiadomości i umiejętności na poziomie wymagań koniecznych w stopniu, który pozwoli mu świadomie uczestniczyć w lekcjach w czasie dalszej nauki;
  • dostateczną, gdy:
  • pracuje na lekcji i w domu na miarę swoich możliwości,
  • odrabia zadania domowe,
  • zadane prace wykonuje sumiennie i oddaje w wyznaczonym terminie,
  • opanował wiadomości i umiejętności na poziomie wymagań podstawowych w stopniu, który pozwoli mu rozwiązywać (również z pomocą nauczyciela) zadania o stosunkowo niewielkim stopniu trudności;
  • dobrą, gdy:
  • aktywnie pracuje na lekcji i w domu,
  • systematycznie odrabia zadania domowe,
  • zadane prace wykonuje sumiennie i oddaje w wyznaczonym terminie,
  • opanował wiadomości i umiejętności na poziomie wymagań rozszerzających w stopniu, który umożliwi sprawne i samodzielne posługiwanie się nabytą wiedzą i umiejętnościami przy rozwiązywaniu zadań typowych;
  • bardzo dobrą, gdy:
  • aktywnie pracuje na lekcji wykazując się umiejętnością rozwiązywania problemów, uzasadniania i prezentowania własnych rozwiązań,
  • systematycznie odrabia zadania domowe, rozwiązując również zadania dodatkowe,
  • zadane prace oddaje w terminie, do ich opracowania wykorzystuje informacje z różnych źródeł, prezentuje je w ciekawej formie,
  • sprawnie posługuje się językiem matematycznym,
  • bierze udział w konkursach matematycznych,
  • opanował wiadomości i umiejętności na poziomie wymagań dopełniających w stopniu, który umożliwi mu biegłe wykonywanie zadań, również nietypowych i zastosowanie umiejętności w sytuacjach nowych;
  • celującą, gdy:
  • aktywnie, samodzielnie pracuje na lekcji wykazując się umiejętnością rozwiązywania problemów, uzasadniania i prezentowania własnych rozwiązań,
  • systematycznie odrabia zadania domowe, rozwiązując również zadania dodatkowe wykraczające poza program,
  • zadane prace oddaje w terminie, do ich opracowania wykorzystuje informacje z różnych źródeł, wykazując się indywidualnymi zainteresowaniami, prezentuje je w ciekawej formie,
  • sprawnie posługuje się językiem matematycznym,
  • osiąga sukcesy w konkursach matematycznych,
  • opanował wiadomości i umiejętności na poziomie wymagań wykraczających w stopniu, który umożliwi mu samodzielne, twórcze rozwiązywanie złożonych problemów o wysokim stopniu trudności.

Opracowała Katarzyna Nowak