Zebranie dla Rodziców

Zapraszamy na pierwsze w tym roku szkolnym zebranie dla Rodziców, które odbędzie się 12 września 2018 r. o godz. 17.00 w szkole.

Zebranie dla Rodziców

Zjawisko gier komputerowych budzi obecnie niezwykle silne emocje, zarówno dzieci, młodzieży, jak i dorosłych. Z jednej strony gry komputerowe są odbierane jako nowoczesna i bardzo atrakcyjna zabawa, pozwalająca przeżyć wiele fascynujących przygód w wirtualnym świecie. Z drugiej strony ta ,,nowoczesna forma zabawy” często przeraża ogromnym ładunkiem przemocy budząc niepokój co do negatywnego wpływu tych treści na rozwój dziecka.

Niebezpieczeństwo wynikające z korzystania z gier komputerowych to:

1. Zagrożenia dla zdrowia fizycznego:

• Nadwyrężony kark
  • Wada postawy
  • Zmęczony wzrok
  • Brak ruchu
  • Hałas – nadmierne powoduje zmęczenie układu nerwowego – 35-70 dB.
  • 2. Zagrożenia dla zdrowia psychicznego:
  • Zaburzenia funkcji poznawczych.
  • Ucieczka w świat wirtualny.
  • Patologie społeczne – agresja, dostęp do grup patologicznych.
  • Syndrom przymusu bycia online – ponad 70 godzin tygodniowo.
  • Technohipnoza –w czasie bajek, filmów.
  • ASC – zmienne stany świadomości (jak po alkoholu).
  • Uzależnienia od programów stosujących psychomanipulację.
  • Padaczka ekranowa.
    • Podział gier:

• 1. Symulatory –np. sterowanie samolotami na wojnie lub zawodach.

• 2. Strategiczne – klasyczne strategie wojenne - 9 Kompania; strategie czasu rzeczywistego z rozbudową – Red Alert.

3. Zręcznościowe – np. strzelanka, bijatyki, flipery.

4. Gry przygodowe – rozbudowana fabuła, skomplikowane wątki detektywistyczne -Ace Ventura.

5. Edukacyjne – wspomagają naukę przez zabawę- Porusz umysł.

6. Sportowe –np. piłka nożna FIFA09.

7. Logiczne – wymagają intensywnego myślenia.

8. RPG – odmiana gier przygodowych( Wiedźmin).

• Symptomy uzależnienia od gier komputerowych

1. Niepokój, złe samopoczucie.
      2. Nadpobudliwość, rozdrażnienie.
      3. Agresywne zachowanie.
      4. Lęk, depresja po odejściu od komputera.
      5. Myślenie, mówienie i częste wykonywanie czynności związanych z komputerem.
      6. Zaniedbywanie obowiązków szkolnych, domowych.
      7. Rezygnacja z innych form spędzania czasu wolnego.
      8. Unikanie kontaktów z rówieśnikami i rodziną na rzecz komputera.
      9. Okłamywanie rodziców.

Przygotowano na podstawie: