SZKOŁA SP8 RUDOŁTOWICE


SP8 jest szkołą, która zapewnia wszechstronny rozwój osobowości uczniów i wspomaga rodzinę w procesie wychowania. Gwarantujemy nauczanie przez wysoko wykwalifikowaną kadrę, opierającą współpracę z uczniami i rodzicami na zasadzie partnerstwa. Dokładamy wszelkich starań, aby uczeń czuł się u nas pewnie i bezpiecznie.

Get Adobe Flash player

Okres szkolny u dzieci i młodzieży to czas intensywnego rozwoju fizycznego i umysłowego. Prawidłowo zbilansowana dieta w dużym stopniu pomaga wykorzystać młodemu człowiekowi cały genetycznie uwarunkowany potencjał rozwojowy oraz uniknąć wielu chorób, zarówno wieku dziecięcego, jak i tych dietozależnych, występujących w późniejszym życiu.

Pierwszą i najważniejszą zasadą zdrowego żywienia jest konieczność urozmaicenia diety w produkty spożywcze z każdej grupy uwzględnionej w „piramidzie produktów”, gdyż każda z nich jest źródłem innych składników odżywczych potrzebnych do prawidłowego rozwoju młodego organizmu.

Nie ma jednego produktu, który zawierałby wszystkie niezbędne składniki, dlatego dieta dziecka musi zawierać zarówno produkty zbożowe, warzywa i owoce, produkty mleczne, mięso, ryby i jaja, rośliny strączkowe, orzechy i nasiona oraz tłuszcze.

Produkty zbożowe, czyli pieczywo, kasze, płatki, ryż, makarony, potrawy mączne powinny być składnikiem każdego posiłku. Dostarczają przede wszystkim energii, a także cennego błonnika, witamin (zwłaszcza z grupy B) i składników mineralnych (magnezu, cynku). Należy zwrócić uwagę na to, aby większość spożywanych produktów zbożowych pochodziła z mąki pełnoziarnistej, gdyż ta jest o wiele bogatsza w wyżej wymienione składniki. Powinno się urozmaicać dietę dziecka grubymi kaszami (np. gryczana, jęczmienna, orkiszowa), brązowym ryżem i razowymi makaronami. Podając dziecku płatki śniadaniowe trzeba zwracać uwagę na to, czy nie zawierają zbyt wiele cukru. Reklamowane słodkie „zbożowe” kulki czy płatki do mleka nie mają wiele wspólnego ze zdrową żywnością.

W zdrowej diecie ucznia równie ważne jak pełne ziarna są warzywa i owoce. Tak samo też powinny znaleźć się one w każdym posiłku. Dostarczają organizmowi przede wszystkim witamin, składników mineralnych, błonnika oraz antyoksydantów, które m.in. chronią przed nowotworami i miażdżycą. Trzeba dbać o spożywanie różnokolorowych warzyw (np. zielone, pomarańczowe, czerwone) zarówno w formie surowej, jak i po ugotowaniu oraz wzbogacać dietę w owoce (świeże, mrożone, suszone). Soki owocowe, choć należą do tej grupy, trzeba ograniczać z uwagi na dużą zawartość cukru, a małą błonnika i innych cennych składników.

       Regularna aktywność fizyczna, poza zwiększeniem wydatkowania energii, wywiera korzystny wpływ na krzepliwość krwi, ciśnienie tętnicze, zwiększa wrażliwość tkanek na insulinę, przez co jest bardzo skuteczną metodą zapobiegania cukrzycy typu 2. Sprzyja też prawidłowej mineralizacji kości. Wydaje się także ważnym elementem stylu życia zmniejszającym ryzyko nowotworów. Dzieciom zaleca się przynajmniej 60 minut intensywnej aktywności fizycznej podczas większości dni w tygodniu, a najlepiej codziennie. Może ona obejmować gry i zabawy, najlepiej na świeżym powietrzu, zorganizowane zajęcia rekreacyjne i codzienne indywidualne ćwiczenia.

Copyright © 2019 SP8 RUDOŁTOWICE  Rights Reserved.