2019/2020

Ogłoszenia

W związku z wytycznymi GIS wejście do placówki dla interesantów i rodziców uczniów szkoły jest ograniczone. W razie konieczności osobistego kontaktu prosimy o wcześniejsze umówienie się i telefon pod nr.: 32 211 21 00.


2019/2020

 

„Chemiczne czary mary” w szkole

4 marca w naszej szkole odbyły się pokazy i warsztaty chemiczne pt. „Chemiczne czary mary”. Uczniowie klas IV, V i VI podczas pokazu na sali gimnastycznej, przy użyciu soku z gumijagód zostali zabrani w magiczną chemiczną podróż do Afryki. Uczniowie klasy VII i VIII w trakcie warsztatów samodzielnie, wg wskazówek osoby prowadzącej warsztaty wykonywali serię doświadczeń m. in. zastosowanie wskaźników alkacymetrycznych w określaniu pH różnych substancji obecnych w naszym otoczeniu, wykrywanie cukrów i białek czy reakcje strąceniowe w, w których otrzymywali nierozpuszczalne produkty reakcji chemicznych. Były to sole i wodorotlenki o różnorodnych barwach. Opr. B. Kudala

Babcia i Dziadek to słowa, które każdemu dziecku kojarzą się z ciepłem, miłością i wszystkim co dobre. Dlatego dzieci z naszego szkoły gościły swoje Babcie oraz Dziadków na uroczystości z tej okazji.

28 lutego uczniowie klas I – III od samego rana z niecierpliwością wyczekiwali zaproszonych gości, nie mogąc się doczekać, kiedy zapukają do drzwi sali OSP w Rudołtowicach. Licznie przybyli. Babcie
i Dziadkowie, mieli okazję podziwiać swoje wnuczęta w specjalnie dla nich przygotowanych programach artystycznych.  Dzieciaki pod czujnym okiem wychowawczyń zaprezentowały wiersze, piosenki oraz tańce, które ćwiczyły na tą uroczystość.

W przepięknej scenografii oraz wyjątkowej atmosferze, wnuczęta wspaniale wystąpiły przed bliskimi, następnie zaprosili babcie i dziadków na słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców, aby
w szczególny sposób okazać swoim bliskim szacunek i po raz kolejny podziękować za miłość, cierpliwość i zrozumienie. Wręczyli prezenty, odśpiewali „Sto lat”.

To była naprawdę wyjątkowa uroczystość, pełna uśmiechu, radości i dumy. Szczęśliwe
i rozpromienione twarze Babć i Dziadków dały wyraz tego, jak ważne są takie spotkania i chwile spędzone wspólnie z wnukami. Opr. A. Szromek

 20.02.2020 r. - AKCJA CHARYTATYWNA „WYŚLIJ PĄCZKA DO AFRYKI”

Tłusty Czwartek to coroczna okazja do pałaszowania bez limitu słodkich pączków i oponek. My postanowiliśmy połączyć tę przyjemność z czymś pożytecznym. Dołączyliśmy do akcji, organizowanej przez zakon misyjny kapucynów pt. „Wyślij pączka do Afryki”. W związku z tym zorganizowaliśmy kiermasz pączków, a dochód z ich sprzedaży przekazaliśmy na cele misyjne w Afryce.

Uczniowie bardzo chętnie włączyli się do akcji. Ilość przyniesionych przez nich pączków przerosła wszelkie oczekiwania organizatorek. Równie chętnie pączki były też kupowane przez naszych uczniów, jak i pracowników szkoły.

Ostatecznie udało nam się zebrać 559,00 zł, które przekazaliśmy na odpowiednie konto organizatora akcji. Nasz wkład to jedynie kropla w morzu potrzeb na misjach w Afryce, ale mamy nadzieję, że dzięki naszej pomocy choć kilkoro dzieci więcej będzie miało powód by się uśmiechnąć.

Strona akcji, na której można śledzić m.in. ilość zebranych środków: https://paczek.kapucyni.pl/

Serdeczne podziękowania składamy wszystkim rodzicom i dzieciom, dzięki którym pączki trafiły na nasz kiermasz. Są to:

Maciek, Adrian, Wojtek i Zosia z klasy I;

Amelka z klasy II;

Olek, Oskar, Franek i Nikodem z klasy III;

Tosia, Michał, Zosia i Oskar z klasy IV;

Krzyś G., Mariusz, Tymek, Frania i Maks z klasy V;

Tomek G., Kuba H., Martyna i Ala z klasy VI;

Zuzia, Paweł, Franek i Mikołaj z klasy VII;

Kinga, Zosia i Patrycja z klasy VIII.

Specjalne podziękowania składamy też naszym dzielnym wolontariuszom:

Ali, Karolinie, Martynie, Kubie H. i Adrianowi z klasy VI oraz Oskarowi, Patrykowi, Kubie i Maksowi P. z klasy III. Osoby te pomagały w przygotowaniu stoiska na kiermasz, obsługiwały kupujących oraz przekazywały informacje na temat akcji w klasach.

Pragniemy uczyć w naszej szkole empatii i postawy otwartości na potrzeby drugiego człowieka. Udział w tego typu akcjach doskonale tego uczy, dlatego mamy nadzieję, że to nie ostatnie tego typu przedsięwzięcie w naszej szkole:). Przyg. B. Błach, K. Fejdych, E. Konieczny

19.02.2020 r. Dzień Zdrowego Żywienia ,, W zdrowym ciele, zdrowy duch" - czyli jak zadbać o prawidłowe funkcjonowanie organizmu młodego człowieka.

Dziś uczniowie naszej szkoły mieli możliwość uczestniczenia w szeregu przygotowanych aktywności, dotyczących zdrowego żywienia.

Klasy młodsze miały za zadanie zaprojektowanie poprzez rysunek ,,Talerza zdrowego posiłku" oraz rozwiązanie zagadki ,,Co możemy jeść, a czego powinniśmy unikać".

W starszych klasach, uczniowie musieli wykazać się znajomością zdrowych produktów i ułożyć zbilansowany posiłek dla ucznia przed kartkówką.

Każda klasa, przygotowała również plakat, prezentujący wiadomości zdobyte po wcześniejszym przyswojeniu informacji dotyczących jak należy dbać o swój organizm. Prace można zobaczyć na szkolnym korytarzu.

Dodatkową atrakcją dnia były spotkania z Panią Dietetyk, dzięki której uczniowie poznali szereg szczegółowych informacji dotyczących zdrowego żywienia. Opr. K. Fejdych

 WALENTYNKI
W piątek 14 lutego w naszej szkole świętowaliśmy dzień zakochanych. Odbyła się poczta Walentynkowa. Kartki dla swoich sympatii i przyjaciół można było wrzucać do pudełka poczty stojącego na korytarzu przez kilka tygodni przed świętem. Uczniowie z klas młodszych i starszych chętnie wysyłali do siebie Walentynki, a także otrzymywali je od swoich rówieśników. Samorząd szkolny zachęcał do ubrania się w tym dniu w odcienie czerwieni i różu. Wielu uczniom a także nauczycielom spodobał się ten pomysł, więc tego dnia w naszej szkole królowały kolory kojarzone ze świętem zakochanych. Odbył się również kiermasz smakołyków takich jak galaretki i babeczki. Oczywiście, jak na walentynki przystało, w słodkościach również panowała barwa czerwona oraz różowa. Szkolny korytarz także przyjął atmosferę święta zakochanych i został ozdobiony balonami w kształcie serc w różnych kolorach. Wszystkie atrakcje tego dnia podobały się uczniom i nauczycielom, więc szkolne walentynki 2020 uznaję za udane i mam nadzieję na więcej takich imprez.
Opr. Antonina Szczyrbowska kl.VII

31.01.2020 r. i 03.02.2020 r. Spotkanie z policjantem
Spotkania dla uczniów poszczególnych klas, odbyły się w dniach 31.01.2020r. oraz 3.02.2020r. Tematyka zajęć była zróżnicowana odpowiednio do wieku uczniów . Zagadnienia poruszane na spotkaniu, były dopasowane do zainteresowań i zapotrzebowania dzieci poszczególnych klas.
Uczniowie klas I - III mieli okazję uczestniczyć w zajęciach dotyczących ,, Bezpieczeństwa w ruchu drogowym", jak również poznali przyjaciela policji Sznupka.
Uczniowie klas IV - V zapoznali się z tematyką dotyczącą bezpieczeństwa w cyberprzestrzeni.
Uczniowie klas VI -  zagłębili się w tematykę cyberprzemocy oraz dowiedzieli się więcej o możliwych uzależnieniach młodzieży w wieku szkolnym.
Uczniowie klas VII - VIII poruszali się w tematyce prawa nieletnich oraz bezpieczeństwa w Internecie. Opr. K. Fejdych
28.01.2020 r. Bal karnawałowy

 20 grudnia - Szkolne kolędowanie. W ostatnim dniu przed zimową przerwą świąteczną, wszyscy obecni w szkole w tym dniu, zebrali się przy szkolnej choince. Przez godzinę, młodzi i starsi, uczniowie i pracownicy szkoły wspólnie kolędowali śpiewając najpiękniejsze polskie kolędy. Po szkolnych korytarzach niosły się głośno wyśpiewane melodie... Czuło się, że Święta już blisko... że jesteśmy jedną, zgraną społecznością. Magia Świąt zaczęła działać. Chciałoby się życzyć, aby ten nastrój panował przez cały Nowy Rok. KW

17 grudnia – Jasełka.

Wtorkowy, grudniowy wieczór zgromadził w murach naszej szkoły gości, rodziców, nauczycieli, uczniów i sympatyków szkoły. Tegoroczne Jasełka rozpoczął „teatr cieni”. Na początku zebrani w sali gimnastycznej obejrzeli taniec w wykonaniu Antka Treli i Patrycji Sanetry, który przedstawiał pobyt Adama i Ewy w raju. Skuszeni przez węża zerwali owoc z zakazanego drzewa i zostali wypędzeni z Edenu.

Kolejne sceny przedstawiały oczekiwanie i nadejście Chrystusa oraz plany króla Heroda, który postanowił zgładzić Jezusa. Dzieciątku narodzonemu w stajence pokłon oddali aniołowie, pastuszkowie i Trzej Królowie. Na końcu przybyli także współcześni przedstawiciele ludzi – dorośli oraz dzieci, ofiarowując swoją codzienną pracę oraz szczerą, płynącą z serca miłość. Sceny z Biblii odegrali uczniowie z klas V-VIII, a na szczególne wyróżnienie w tym roku zasłużył Mikołaj Kołoczek w roli Heroda. Przedstawienie zostało wzbogacone muzyką, grą świateł i pastorałką w wykonaniu klasy V.

W finale goście zostali oczarowani wspaniałym tańcem aniołów i śnieżynek, przygotowanym przez panią Bogumiłę Włoch z dziewczętami z klas I, II, IV oraz VIII. Spektakularnym zakończeniem tańca było otwarcie ogromnej paczki z balonami, które pofrunęły pod sufit. Spektakl został nagrodzony gromkimi brawami.

Opracowaniem scenariusza i przygotowaniem aktorskim zajęły się panie Dorota Górniok i Sylwia Kościelny, a główną pomysłodawczynią i wykonawczynią niesamowitej dekoracji była pani Katarzyna Fejdych. Oczywiście tak duże przedsięwzięcie nie mogłoby się odbyć, gdyby nie pomoc nauczycieli, pracowników szkoły oraz rodziców w trakcie przygotowań. Nad obsługą techniczną przedstawienia czuwali Artur Hadaś, Wiktor Maroszek, Jakub Jochem, Bartosz Lubiński i Mikołaj Kołoczek.

Na koniec pani dyrektor przekazała podziękowania wszystkim przygotowującym przedstawienie jasełkowe i złożyła świąteczne życzenia zgromadzonym w sali. Goście mogli także wziąć udział w kiermaszu bożonarodzeniowym przygotowanym przez szkolną świetlicę. Opr. S. Kościelny

 6 grudnia - SZKOLNA ZABAWA DETEKTYWISTYCZNA „ZAGUBIONY PRZEPIS NA PIERNICZKI”

Elfy współpracujące ze Świętym Mikołajem mają wielki problem. Ktoś ukradł przepis na świąteczne pierniczki, które Mikołaj co roku zajada, po rozwiezieniu dzieciom prezentów. Jedyny zachowany egzemplarz przepisu znajduje się w tajemniczej walizce. Niestety, nie ma do niej dostępu, ponieważ jest zamknięta na kłódkę z kodem….

Zadanie dzieciaków polegało na odnalezieniu kodu do walizki. Aby odgadnąć cyfry kodu należało wykonać 4 "świąteczne" zadania (rozszyfrować świąteczny alfabet z wiadomością w jęz. angielskim, odszukać błędy ortograficzne w liście do Mikołaja, odkodować cyfrę na planszy oraz odczytać z mapy nazwy krajów na terenie których leży Laponia). Zadania poukrywane były na terenie szkoły i aby je znaleźć należało odpowiednio odczytać pozostawione przez dobre Elfy wskazówki. Wszystkim uczestnikom poszło wyśmienicie, a w walizce rzeczywiście ukryty był przepis na świąteczne pierniczki.

Ciekawe komu udało się je upiec? Opr. E. Konieczny

5 grudnia - KONKURS KULINARNY i KIERMASZ WYPIEKÓW „PIERNICZKOWE SZALEŃSTWO”

5 grudnia uczniowie naszej szkoły mieli okazję popisać się swoimi talentami kulinarnymi, biorąc udział w konkursie na wypieki pierniczkowe. Wszystkie ciasteczka były bardzo twórczo przyrządzone i ozdobione (fotorelacja w galerii). Co więcej – wyśmienicie smakowały. Przekonali się o tym klasowi smakosze, którzy zasiadali w konkursowym jury oraz pozostali członkowie społeczności szkolnej, po dokonaniu zakupów na kiermaszu.

Dochód z kiermaszu przeznaczony zostanie na zorganizowanie w szkole przedstawienia teatralnego o charakterze profilaktycznym, w którym udział wezmą uczniowie.

Organizatorki bardzo serdecznie dziękują osobom, które zaangażowały się w to szkolne wydarzenie i zaprezentowały nam swoje wypieki. Wśród nich są: Amelia, Maciek i Agata z kl. I, Patryk, Oskar i Igor z kl. III, Martyna, Błażej, Dominik z kl. V, Tomek G. z kl. VI.

Tytuł „Szkolnego Mistrza Wypieków” zdobyła Martyna i Błażej z kl. V. Opr. E. Konieczny

Dnia 03 grudnia 2019 r. klasa II wzięła udział w warsztatach poprowadzonych przez nauczyciela i uczniów kształcących się na kierunku Technik żywienia i usług gastronomicznych w Powiatowym Zespole Szkół nr 2 im. Karola Miarki w Pszczynie. Dzieci utrwalały zasady zdrowego odżywiania, analizowały nową piramidę żywienia, poznawały skutki niewłaściwego odżywiania. Dzieci uczyły się również zasad nakrywania stołu, składania serwetek jako elementu dekoracyjnego, uczestniczyły w zabawach związanych ze zdrowym stylem życia. Dzieci były bardzo aktywne i zadowolone, a zajęcia i rozmowa z gośćmi jednocześnie pokazywały zalety wybrania zawodu związanego z odżywianiem w przyszłości w ramach orientacji zawodowej. Opr. K. Michniok – Hyła

28 listopada – XI Gminny Konkurs Ortograficzny „Złote Pióro”

Gminny Konkurs Ortograficzny „Złote Pióro” organizowany jest przez Szkoły Podstawowe
w Rudołtowicach i Ćwiklicach. Po raz kolejny już w murach naszej placówki gościliśmy kolegów

i koleżanki z pszczyńskich szkół, którzy stanęli do rywalizacji o tytuł mistrza ortografii. Do Złotego Pióra z naszej szkoły przygotowywali się: Alicja Piórko z klasy VI oraz Maksymilian Gaża z klasy V.
W konkursie wzięli przedstawiciele z klas 4-6 z dziesięciu szkól gminy Pszczyna. W tegorocznej edycji uczniowie zmagali się z dyktandem i interpunkcją, uzasadniali pisownię wyrazów oraz rozwiązywali rebusy i krzyżówki ortograficzne. Poziom konkursu był bardzo wyrównany. Ostatecznie jury przyznało cztery główne nagrody. Ponadto każdy uczestnik otrzymał pamiątkowy dyplom i drobny upominek od organizatorów. Na podium zaś stanęli przedstawiciele następujących szkół:

I miejsce – SP w Jankowicach

II miejsce SP2 w Pszczynie i SP w Studzienicach

III miejsce – SP w Łące.

Cieszymy się z licznego udziału uczniów w konkursie i zapraszamy za rok! Przyg. Sylwia Kościelny

Dnia 15 listopada 2019 r. klasy I – III wraz ze swoimi wychowawcami: p. Aleksandrą Szromek, p. Katarzyną Michniok – Hyła i p. Dorotą Psik wzięły udział w interaktywnym widowisku multimedialnym – „Kot w butach – opowieść w kilku obrazach” zorganizowanym przez Teatr Show w Pszczyńskim Centrum Kultury. Podczas warsztatów uczniowie wcielali się w role baśniowych bohaterów, poznawali tajemnice powstawania obrazu i dźwięku, efektów elektronicznych i montażowych, rozwiązywali zagadki związane z baśnią „Kot w butach”, dodawali własne, autorskie rozwiązania realizacji kluczowych scen. Poznali wirtualne studio filmowe, pracę ekipy filmowej czyli operatora kamery, realizatora obrazu, dźwiękowca i zawodowych aktorów, którzy wystąpili w roli gospodarzy widowiska. Opr. K. Michniok – Hyła

12 listopada 2019. Lekcja muzyki Agencji Muzycznej „Kontra”

Uczniowie w trakcie audycji muzycznej zatytułowanej „Instrumenty perkusyjne” poznali instrumenty perkusyjne - membranofony i idiofony, takie jak ksylofon, klawesyn, kokiriko, kaksiksi, tamburyno, kastaniety i janczary. Uczestnicy wysłuchali prezentacji każdego instrumentu oraz melodii z ich użyciem – „Marsza Radeckiego” czy „Lotu trzmiela”. Tradycyjnie też w nagrodę za aktywność podczas zajęć, niektórzy z nich mogli wystąpić w finałowym utworze grając na wybranych instrumentach. Po raz kolejny zabawa w muzykowanie dostarczyła dużo zabawy. Opr.: S. Kościelny

Listopad 2019 r. - „Święty Mikołaj na Kresach” - akcja charytatywna

Po raz kolejny nasza szkoła włączyła się do ogólnopolskiej akcji charytatywnej, której organizatorem jest Towarzystwo Patriotyczne w Częstochowie. Samorząd Uczniowski zorganizował zbiórkę artykułów szkolnych, słodyczy, maskotek, i artykułów żywnościowych. Zebrane dary zostały wysłane do Stowarzyszenia w Częstochowie i zostaną przekazane rodzinom, które mieszkają na Wileńszczyźnie.

Wszystkim , którzy włączyli się w tą akcję bardzo serdecznie dziękujemy. I pamiętajmy WARTO POMOGAĆ! Opr.: B. Włoch

Spotkanie ze Słodziakami. Na "Leśnej Polanie" w okolicach Rudołtowic coś się dzieje! Słodziaki zwołały wielkie zebranie wszystkich Przyjaciół Lasu. Zaproszenie na Spotkanie na Leśnej Polanie trafiło do uczniów klas I, II i III naszej szkoły. Słodziaki zaprosiły nas na 30 października na godzinę 10.50. Mieliśmy razem z nimi wziąć udział w Leśnych obradach. Wszystkie dzieciaki zadeklarowały, że są Przyjaciółmi Lasu i wyraziły chęć udziału w Spotkaniu. Po odnalezieniu Leśnej Polany w bibliotece, rozsiedliśmy się wygodnie i słuchaliśmy odgłosów lasu. Pomogliśmy Słodziakom uprzątnąć śmieci z Leśnej Polany - umieściliśmy je w odpowiednich pojemnikach. Pani dyrektor przeczytała nam rozdział z książki o przygodach Gangu, w którym zwierzęta sadzą drzewa. Później przyszła pora na krótką grę, która polegała na odnajdywaniu na terenie szkoły odpowiednich liści i gałązek z drzew - dzięki temu zapamiętaliśmy nazwy kilku drzew. Na koniec każdy z nas zasadził w doniczce swoje drzewko - szyszki z nasionami, żołędzie i kasztany. Liczymy na to, że za jakiś czas zakiełkują i będą nas cieszyć swą zielenią.

 

Serdeczne podziękowania dla uczniów klas I – III za pomoc w stworzeniu „Leśnej Polany”. Opr.: E. Konieczny

30 października Dzień Uśmiechu.

Uczniowie Samorząd Uczniowski naszej szkoły przygotował Obchody Dnia Uśmiechu. Uczniowie w tym dniu założyli stroje lub ich elementy w kolorze żółtym, zorganizowano także kiermasz żółtych galaretek i babeczek. Opr.: S. Kościelny

Wycieczka klas I – III do Zagrody Żubrów w Pszczynie

Dnia 25 października 2019 r. klasy I – III udały się na wycieczkę dydaktyczną do Zagrody Żubrów w Pszczynie. Dzieci wzięły udział w warsztatach edukacyjnych „Tropem żubra”, w czasie których poznawały różne zagadnienia z zakresu edukacji przyrodniczej, ekologii oraz ochrony środowiska. Podczas spaceru po zagrodzie obserwowały zwierzęta oraz ich zachowania, poznały żubrzą rodzinę, uczestniczyły w karmieniu. W czasie warsztatów uczestniczyły też w projekcji filmu w 3D – o historii żubrów na ziemiach pszczyńskich. Wycieczka się bardzo udała, ponieważ oprócz wielu zdobytych wiadomości dodatkowo sprzyjała piękna, ciepła i słoneczna pogoda. Opr. Katarzyna Michniok - Hyła

21-28 października Ogólnopolski Tydzień Kariery.

W ramach obchodzonego w naszej szkole Ogólnopolskiego Tygodnia Kariery w klasach odbyły się zajęcia na temat predyspozycji zawodowych. Uczniowie mogli wziąć też udział w konkursach plastycznym i filmowym, w którym to uczniowie klasy VI zdobyli I miejsce. Ponadto miały miejsca prelekcje podczas spotkań z przedstawicielami zawodów: straży pożarnej, służby więziennej oraz panią Sołtys. Tydzień został podsumowany apelem, na którym wręczono uczniom dyplomy. Przyg. S. Kościelny

14 października – Dzień Komisji Edukacji Narodowej

Szczególny to dzień - święto polskiej szkoły, nauczycieli, pracowników obsługi i tych, co szkoły prowadzą i nadzorują. W tym dniu mamy okazję złożyć wszystkim nauczycielom nasze podziękowania za przekazywaną wiedzę i za trud włożony w kształtowanie naszych serc i umysłów.

Tradycyjnie w naszej szkole święto edukacji połączone jest z uroczystym pasowaniem uczniów klasy I.

Na początku więc wprowadzony został sztandar szkoły, a zebrani w sali gimnastycznej odśpiewali hymn przy akompaniamencie w wykonaniu uczennicy klasy I – Matyldy. Następnie pierwszoklasiści zaprezentowali swój program artystyczny. Kolejnym punktem programu było złożenie uroczystego ślubowania, po którym pani Dyrektor Katarzyna Wybrańczyk pasowała uczniów. Chłopcy i dziewczęta otrzymali w prezencie pamiątkowe dyplomy i książki, ufundowane przez Radę Rodziców, a dodatkowo z rąk pani wiceburmistrz – Barbary Sopot-Zembok bidony.

Następnie program artystyczny zaprezentowały klasy 6 oraz 7. Utrzymany był w wesołej, humorystycznej konwencji. Uczniowie przedstawili scenki, wykonali piosenkę na melodię „Hej, sokoły” oraz zatańczyli dynamiczny układ z pomponami. Podczas akademii zostały także wręczone medale dla nauczycieli i pracowników administracyjnych szkoły, a kategorie również miały charakter „z przymrużeniem oka”. Wisienką na torcie natomiast był kończący akademię taniec w wykonaniu dziewczynek z klas młodszych.

Pani dyrektor złożyła życzenia z okazji święta edukacji, a następnie uczniowie udali się na spotkanie z wychowawcami. Opr. Sylwia Kościelny

- Krawaty i kapelusze – czyli szkolny dzień chłopaka
30 września 2019 roku w poniedziałek w naszej szkole odbył się szkolny dzień chłopaka.

Dziewczyny z wszystkich klas przygotowały dla chłopaków prezenty i słodkie upominki.
Samorząd szkolny z okazji tego święta zorganizował konkurencje dla klas starszych i młodszych. Dla starszych kolegów została przygotowana gra polegająca na zawiązaniu krawata. Chłopcy z klas 5-8 mieli 3 minuty na zawiązanie krawata i ewentualne zobaczenie poradnika w Internecie. Wygrywała klasa, która była najbliżej poprawnego wykonania zadania. Wszyscy świetnie się bawili, a wygrana klasa otrzymała jeden dzień bez pytań i niezapowiedzianych kartkówek na lekcjach. Dla klas młodszych zostały przygotowane zawody w rzucaniu do celu. Chłopcy z klas 1-4 mieli za zadanie zwinąć dwie pary skarpet i rzucać nimi przez 3 minuty do przygotowanego pudełka, a chętni do pomocy starsi uczniowie odrzucali im skarpetki. Dziewczyny stały z boku i kibicowały chłopcom ze swojej klasy. Na koniec zabawy wszyscy dostali po cukierku. Samorząd uczniowski wyszedł także z inicjatywą, aby uczniowie naszej szkoły – chłopcy i dziewczyny – ubrali się w tym dniu w krawaty, kapelusze, szelki i czapki z daszkiem. Dużo uczniów podłapało pomysł i przyszli tak właśnie ubrani do szkoły. Dzień chłopaka upłynął w radosnej atmosferze z uśmiechem na ustach :D. Opr. Antosia Szczyrbowska kl.7

WYCIECZKA DO CENTRALNEJ SZKOŁY PAŃSTWOWEJ STRAŻY POŻARNEJ W CZĘSTOCHOWIE

       Uczniowie klasy VII Szkoły Podstawowej im. Józefa Weszki w Rudołtowicach, jako laureaci Konkursu Kalendarzowego Komendy Głównej PSP w 2019 r, mieli przyjemność uczestniczyć w 3-dniowej wycieczce, zorganizowanej specjalnie dla nich w ramach konkursowej nagrody. Wyjazd miał miejsce w dniach 10-12 września.

W organizację wycieczki włączyła się Komenda Wojewódzka PSP w Katowicach (program zwiedzania) oraz Komenda Powiatowa PSP w Jastrzębiu-Zdroju (transport), a wspaniałej gościny udzieliła Centralna Szkoła PSP w Częstochowie.

     Dzięki doskonałej organizacji i zapewnieniu bardzo ciekawego programu, uczniowie, których znaczna część jest zrzeszona w Młodzieżowej Drużynie Strażackiej przy OSP Rudołtowice, mogli bliżej poznać specyfikę zawodu strażaka i zobaczyć jak wygląda proces szkolenia młodych adeptów pożarnictwa. Organizatorzy nie zapomnieli również o pokazaniu młodzieży ciekawych miejsc w samej Częstochowie.

    Młodzież w pierwszej kolejności została zapoznana z budynkami Centralnej Szkoły Pożarniczej, poligonem szkoleniowym oraz Jednostką Ratowniczo-Gaśniczą przy CS PSP. Brała udział w szkoleniu strażackim, w czasie którego strażacy gasili palący się samochód osobowy. Uczniowie zajrzeli też do symulatora, nazywanego „strażackim escape roomem”, gdzie mogli przedzierać się przez labirynt w trudnych warunkach zadymienia i ciemności. Chętne osoby mogły sprawdzić swoją wytrzymałość na ruchomej drabinie strażackiej. Okazało się, że kilka osób bez większych problemów jest w stanie wspiąć się na wysokość 50 m. Uczniowie brali udział w apelu wieczornym kadetów, uczących się w szkole oraz podglądali ich indywidualne treningi na bieżni.

     Siódmoklasiści zobaczyli niezwykle ciekawą, multimedialną ekspozycję Centrum Edukacji Przeciwpożarowej w Chorzowie. Zostali również oprowadzeni po cennych wystawach Centralnego Muzeum Pożarniczego w Mysłowicach. W Częstochowie zaprezentowano im bardzo atrakcyjne zbiory Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II oraz umożliwiono zwiedzenie z przewodnikiem Sanktuarium Matki Bożej na Jasnej Górze.

            Wszystkie aktywności zaproponowane w programie wycieczki były dla młodzieży niezwykle atrakcyjne i niosły ze sobą bardzo wysoki walor edukacyjny i wychowawczy. Serdecznie dziękujemy organizatorom wycieczki oraz p. Agnieszce Bartas, która dzielnie pełniła funkcję opiekuna. Opr.: Elżbieta Konieczny

2 września 2019 r. rozpoczął się nowy rok szkolny - 2019/2020.

Jak co roku niewiele przed godziną 9.00 do budynku szkoły zaczęli przybywać uczniowie, wielu z nich w towarzystwie rodziców. Uroczystą akademię zaprezentowała klasa V pod opieką pani Doroty Górniok.

Na początku wprowadzono poczet sztandarowy i odśpiewano „Mazurek Dąbrowskiego”. Następnie uczniowie klasy V przedstawili montaż słowno – muzyczny nawiązujący do 80-tej do rocznicy wybuchu II wojny światowej. W pięknej oprawie plastycznej oddano cześć bohaterom tamtych dni. Druga część akademii poświęcona była kończącym się wakacjom oraz początkowi roku szkolnego, którą uczniowie zaprezentowali w krótkiej scence satyrycznej.

Na koniec o głos poproszona została Pani Dyrektor Katarzyna Wybrańczyk, która powitała zebranych uczniów, rodziców, nauczycieli i pracowników szkoły. Na początku pani dyrektor powitała wszystkich zebranych, w szczególności klasę I, następnie przedstawiła wychowawców poszczególnych klas oraz członków Rady Pedagogicznej szkoły. Na zakończenie pani dyrektor złożyła uczniom, nauczycielom i rodzicom życzenia owocnej pracy, poczucia bezpieczeństwa oraz dobrej współpracy przez kolejne miesiące współpracy. Po części artystycznej uczniowie udali się do klas na spotkanie z wychowawcami. Rok szkolny 2019/2020 – rozpoczęty!! Opr.: S. Kościelny

 

AKCJA CHARYTATYWNA „WYŚLIJ PĄCZKA DO AFRYKI”

            Tłusty Czwartek to coroczna okazja do pałaszowania bez limitu słodkich pączków i oponek. My postanowiliśmy połączyć tę przyjemność z czymś pożytecznym. Dołączyliśmy do akcji, organizowanej przez zakon misyjny kapucynów pt. „Wyślij pączka do Afryki”. W związku z tym zorganizowaliśmy kiermasz pączków, a dochód z ich sprzedaży przekazaliśmy na cele misyjne w Afryce.

            Uczniowie bardzo chętnie włączyli się do akcji. Ilość przyniesionych przez nich pączków przerosła wszelkie oczekiwania organizatorek. Równie chętnie pączki były też kupowane przez naszych uczniów, jak i pracowników szkoły.

            Ostatecznie udało nam się zebrać 559,00 zł, które przekazaliśmy na odpowiednie konto organizatora akcji. Nasz wkład to jedynie kropla w morzu potrzeb na misjach w Afryce, ale mamy nadzieję, że dzięki naszej pomocy choć kilkoro dzieci więcej będzie miało powód by się uśmiechnąćJ

Strona akcji, na której można śledzić m.in. ilość zebranych środków:

https://paczek.kapucyni.pl/

Serdeczne podziękowania składamy wszystkim rodzicom i dzieciom, dzięki którym pączki trafiły na nasz kiermasz. Są to:

Maciek, Adrian, Wojtek i Zosia z klasy I;

Amelka z klasy II;

Olek, Oskar, Franek i Nikodem z klasy III;

Tosia, Michał, Zosia i Oskar z klasy IV;

Krzyś G., Mariusz, Tymek, Frania i Maks z klasy V;

Tomek G., Kuba H., Martyna i Ala z klasy VI;

Zuzia, Paweł, Franek i Mikołaj z klasy VII;

Kinga, Zosia i Patrycja z klasy VIII.

Specjalne podziękowania składamy też naszym dzielnym wolontariuszom:

Ali, Karolinie, Martynie, Kubie H. i Adrianowi z klasy VI oraz

Oskarowi, Patrykowi, Kubie i Maksowi P. z klasy III. Osoby te pomagały w przygotowaniu stoiska na kiermasz, obsługiwały kupujących oraz przekazywały informacje na temat akcji w klasach.

Pragniemy uczyć w naszej szkole empatii i postawy otwartości na potrzeby drugiego człowieka. Udział w tego typu akcjach doskonale tego uczy, dlatego mamy nadzieję, że to nie ostatnie tego typu przedsięwzięcie w naszej szkole J  Przyg. B. Błach, K. Fejdych, E. Konieczny